bizarní protest ekonomky

S nasazením vlastního těla – profesorka z Cambridge se opět svlékla. Tentokrát kvůli Brexitu

bizarní protest ekonomky
S nasazením vlastního těla – profesorka z Cambridge se opět svlékla. Tentokrát kvůli Brexitu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Značně netradičním způsobem se svůj nesouhlas s odchodem Velké Británie z EU rozhodla vyjádřila profesorka ekonomie z univerzity v Cambridge. Victoria Batemanová svůj odmítavý postoj k brexitu prezentuje dlouhodobě – naposledy v polovině ledna divadelním představením, ve kterém účinkovala zcela nahá. Nápisem na prsou „Brexit nechá Británii nahou“ se rozhodla upozornit na ekonomické i jiné nevýhody, které podle ní změna přinese. Není to přitom poprvé, co se profesorka k podobné formě protestu uchýlila.

Odchod země z Evropské unie a bude mít podle ekonomky negativní důsledky pro britskou ekonomiku, vědu i všechny další oblasti. Vyzdvihla mimo jiné ekonomickou migraci, která podle ní Británii ve všech směrech obohatila. „Británie sama sobě prodala císařovy nové šaty,“ uvedla Batemanová s odkazem na známou pohádku. „Tady, ve vyhřáté posluchárně se cítím dobře, ale kdybych takto vyšla ven, do zimy a vichřice, bude mi tak, jak bude Británii po brexitu,“ pokračovala v emotivním vystoupení na kulturní akci Cambridge Junction.

Opuštěním EU se podle ní Británie stane nacionalistickou a nepřátelskou. „52 procent britských voličů se otočilo zády k volnému obchodu a ke svobodné, otevřené a tolerantní společnosti,“ dodala. Na závěr hodinového vystoupení vyzvala podle univerzitního časopisu TCS publikum, aby se na její tělo, znázorňující petici proti brexitu, podepsalo.

Svým nezvyklým protestem vzbudila Batemanová velký ohlas na sociálních sítích, ne však poprvé. Stejnou formou protestu na sebe upozornila již po vyhlášení výsledků britského referenda o vystoupení z EU. S nápisem „Brexit nechá Británii nahou“ na prsou a břiše tehdy přišla na akademickou konferenci univerzity.

Nedostatek feminismu

V loňském roce se obdobným způsobem rozhodla upozornit na nedostatek feminismu v ekonomii. „Pevně věřím v sílu umění, což vysvětluje, proč jsem se takhle oblékla,“ uvedla tehdy ekonomka s tím, že ekonomové musejí brát feminismus mnohem vážněji. Kombinace nahoty a bankovek, které některé partie zakrývaly, podle ní znázorňovaly symboly moderní doby – feminismus a ekonomii.

Odchod Velké Británie z EU má podle dosavadních plánů proběhnout 29. března. Stále však není jasné, jakým způsobem budou upraveny vzájemné vztahy. Brexitová dohoda, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová s představiteli unie ztroskotala na odporu poslanců, kteří ji v lednovém hlasování, den po vystoupení Batemanové, odmítli. O další verzi dohody budou hlasovat na konci února, odchod komplikuje především spor o režim na irské hranici.

V případě, že poslanci nepodpoří ani druhý plán Mayové, čeká Británii pravděpodobně tzv. tvrdý brexit. Proti takovému postupu se část poslanců snaží bojovat návrhy na odklad odchodu z unie – to však dolní komora parlamentu na konci lednu odmítla.

, pk

8. února 2019