kontroverzní ocenění

Proslavily je války, politika i normalizační jeviště. Oceněn bude Švehla i Krampol

kontroverzní ocenění
Proslavily je války, politika i normalizační jeviště. Oceněn bude Švehla i Krampol

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Výběr osobností, které převezmou od Miloše Zemana vysoká státní vyznamenání, dlouhodobě budí kontroverze. Vedle válečných hrdinů a prvorepublikového politika Antonína Švehly prezident lotos ocení i zpěváka Michala Davida či herce Jiřího Krampola. O prezidentově rozhodnutí vyznamenat Michala Davida jsme informovali zde. David Zemana v minulosti podporoval v prezidentské kampani. Prezident však jakoukoliv spojitost s dřívějšími aktivitami oceněného odmítá, o udělení vyznamenání podle něj rozhodují zcela jiné faktory. „Moje kritérium je velmi jednoduché.

To vyznamenání mají dostat lidé za celoživotní práci, kterou zlepšili život v České republice,“ uvedl již dříve prezident s tím, že právě Michal David tato kritéria splňuje. Kritiku svého rozhodnutí označuje za závist. „Každé jméno vyvolá kontroverzi. U Michala Davida nemůžete říkat, že v životě nic nedokázal,“ uvedl Miloš Zeman.

Dalším zástupcem vyznamenaných z řad umělců je herec Jiří Krampol. Ten se hlavy státu zastal minulý týden poté, co se na rozhodnutí o vyznamenání Davida snesla vlna kritiky. Informaci o zisku vyznamenání herec potvrdil serveru Super.cz. Média dále uvádějí další možné vyznamenané, ve středu se objevila Hradem zatím nepotvrzená informace, že by ocenění měl získat herec Ivan Vyskočil nebo novinář Erik Best.

David a Krampol tak budou letos na Hradě stát vedle válečných hrdinů či jejich potomků. Prezident Zeman již dříve uvedl, že mezi vyznamenanými nechybí velitel protinacistické odbojové organizace Josef Bílý či bývalý československý premiér Antonín Švehla.

Kritiku nevyvolávají pouze vyznamenání umělců, kontroverzní jsou zejména některé důvody, pro které prezident jednotlivé osobnosti vyznamená. Roli ve výběru vyznamenaných hrají například i prezidentovy dlouhodobé antipatie k miliardáři Zdeňku Bakalovi. Naznačil to v rozhovoru pro Radiožurnál, kde také představil jména několika z těch, kteří v neděli ocenění získají. Jedním z dalších pozvaných na Hrad je slovenský podnikatel Pavol Krúpa. Ten je spojován mimo jiné s bývalým českým premiérem Stanislavem Grossem, jemuž před deseti lety pomohl ke zbohatnutí prostřednictvím prodeje akcií společnosti Moravia Energo. Více jsme v souvislosti s oznámením plánovaného Krúpova vyznamenání psali zde. Proti zařazení jeho jména mezi oceněné vznesl výhrady i Andrej Babiš, jeho vyznamenání podle premiéra „není dobrý nápad“.

Z podobných důvodů medaili dostane i bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta patří mezi prezidentovy dlouhodobé podporovatele, v březnu se například účastnila koncertu pro prezidentovy sympatizanty při příležitosti jeho druhé inaugurace. Ocenění jí podle Zemana náleží za boj proti solárním baronům. Kvůli solární energetice byla Vitásková odsouzena na 8,5 let do vězení v kauze neoprávněného udělování licencí, soud ji však letos obžaloby zprostil.

Další z dosud oznámených držitelů vyznamenání je bývalá novinářka Jana Lorencová. Známá je zejména v souvislosti s kauzou lehkých topných olejů, které se věnovala v 90. letech, kdy získala několik novinářských ocenění. Dnes je Lorencová známá především pro své působení v Poslanecké sněmovně. Tam v letech 2013 až 2017 zasedala jako zástupkyně hnutí ANO. Ve svých vystoupeních mimo jiné kriticky upozorňovala na aktivity Zdeňka Bakaly v souvislosti s kauzou OKD. Kritizována je pro své působení na sociálních sítích, kde byly prostřednictvím jejího profilu šířeny zprávy z dezinformačních webů.

Sportovní hvězdy i prezidentovi přátelé

V rámci slavnostního večera na Pražském hradě prezident ocení i sportovce. Medaili by si měla převzít letošní dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká, jejíž vyznamenání prezidentovi navrhli již v květnu poslanci, či tenista Radek Štěpánek, který před několika dny ukončil více než dvacetiletou profesionální kariéru.

Za hrdinství budou vyznamenáni tři vojáci, kteří letos v srpnu padli během mise v Afghánistánu. Ocenění se dočká i Darina Nešporová, učitelka, která při dopravní nehodě pomohla se záchranou předškoláků.

Většinu dosud oznámených vyznamenaných spojuje spolupráce s prezidentem či jeho otevřená podpora. Za vyznamenání takových osobností byl Miloš Zeman opakovaně kritizován – v loňském roce například vyznamenal zpěvačku Helenu Vondráčkovou či režiséra Zdeňka Trošku, kteří prezidenta dlouhodobě podporují.

, pk