Prohra sociálních demokratů

Vítězové a poražení. Volby otřásly Hamáčkovou pozicí, ODS se naopak zvedá

Prohra sociálních demokratů
Vítězové a poražení. Volby otřásly Hamáčkovou pozicí, ODS se naopak zvedá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Komunální i senátní volby přinesly několik důkazů, že sociální demokracie s komunistickou stranou vyklízejí své dosavadní pozice. V případě ČSSD je ústup zřetelný ve volbách do horní parlamentní komory. Socialisté obhajovali třináct křesel, o vítězství se však budou moci pokusit pouze v pěti případech. Z úspěchu se mohou těšit Piráti a sílící Občanská demokratická strana. Ta kromě úspěchu v Praze bude pomýšlet také na jedenáct kandidátů, kteří se ve druhém kole pokusí uspět v Senátu.

Pro sociální demokraty dopadly volby neúspěchem. Socialisté ztratili vliv ve všech krajských městech a jejich výsledky jsou mizivé. V Praze se dokonce nedostali ani přes tři procenta. Ve volbách do horní komory parlamentu se propad socialistů ještě prohloubil, když nedokázali obhájit třináct křesel. Za týden ve druhém kole se mohou ucházet pouze o pět senátorských postů.

S největší pravděpodobností tak přijde o svoje dominantní postavení předseda horní komory Milan Štěch. V senátu totiž panuje pravidlo, že předseda nejsilnějšího klubu je zároveň předsedou horní komory. Nový pořádek jistě potěší prezidenta Miloše Zemana, který má se Štěchem velmi špatné vztahy. V minulosti ho Zeman několikrát nepozval na akce pořádané Hradem, a také mu vyčítá jeho pozici, kdy se staví negativně proti vládě ČSSD spolu s hnutím ANO. Nynější žalostný výsledek tak může otřást vládní koalicí, kdy se může část členů sociální demokracie domáhat odchodu z vlády.

Znovu se tak dostává ne přetřes pozice předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka. Ten byl zvolený spolu se statutárním místopředsedou Jiřím Zimolou na únorovém sjezdu s tím, že společně prosadí koalici s hnutím ANO a dostanou se do vlády. Tristní výsledek voleb tak bude silným argumentem pro zastánce, kteří nechtěli jít s hnutím Andreje Babiše. Protivládní hlasy se nejvíce ozývaly právě z horní komory parlamentu.

Poraženou stranou se stávají i komunisté, kteří poprvé od revoluce aktivně zasahovali do vznikající vlády. Debakl ve velkých městech zažívají poprvé od roku 1990. Předseda strany Vojtěch Filip dokonce řekl, že očekává lepší výsledek od celostátních voleb včetně evropských, které se odehrají příští rok. Šéf strany byl také nespokojen, že se jedinému komunistickému senátorovi Václavu Homolkovi nepovedlo postoupit do druhého kola. KSČM tak vkládá veškeré svoje naděje do kandidátky Milady Halíkové v Karviné. 

Předseda komunistů Filip se bude muset mít, podobně jako Jan Hamáček, na pozoru před svými partajními kolegy. Filip by podle některých komunistů mohl být pod tlakem za to, že podpořil nepříliš populární Babišovou vládu.

Stuchlík propadl

Velkou prohrou skončila také snaha Andreje Babiše ovládnout Prahu. Do kampaně o hlavní město napumpoval padesát milionů korun, které mu nakonec vystačily jen na páté místo. Jeho nominant Petr Stuchlík tak nedokázal přesvědčit obyvatele sídlišť pomocí večeří zdarma, aby mu vhodily svůj hlas. „Praha nevypadá dobře a je to bohužel určitě i výsledek působení našich lidí v Praze. Ta organizace měla problémy, máme tam už pátého předsedu, což má zásadní vliv. Uvidíme, jak to dopadne, ale ten výsledek určitě nebude takový, jako byl v minulosti. Praha je specifická, ale jsem přesvědčen, že náš lídr je nejlepší manažer ze všech,“ řekl už před konečnými výsledky voleb v metropoli Andrej Babiš.

Naopak vítězem hlasování se může stát ODS, která se po špatném výsledku voleb v roce 2013 pomalu zvedá. První kolo senátních voleb dokonce vyhrála, protože pravicové straně postoupilo jedenáct kandidátů. O jednoho míň získalo hnutí ANO. Velký úspěch zaznamenala ODS také ve volbách o magistrát hlavního města Prahy, i když se jeví pravděpodobnější koalice TOP 09, Pirátů a iniciativy Praha Sobě.

O úspěchu mohou hovořit také ve volebním štábu Pirátů. Ti zaznamenali velmi dobrý výsledek v Praze, protože se mohou pokusit pomocí koalice dostat do čela magistrátu svého kandidáta Zdeňka Hřiba. Podle předsedy strany Ivana Bartoše se tak nyní Piráti stávají celorepublikovou stranou. „Všude máme zvolené zastupitele, už teď máme nad pět procent. Potvrdili jsme vítězství v Mariánských Lázních, kde jsme měli dlouhodobě starostu, tam jsme volby opět vyhráli. Ve velkých městech bojujeme o druhá nebo třetí místa, je to Ostrava, Olomouc, Brno,“ řekl Ivan Bartoš

Jedním z dalších cílů Pirátů bylo také to, aby sestavili vlastní senátorský klub. Do druhého kola však půjdou pouze tři kandidáti. „Někde nám to druhé místo uniklo třeba o procento a půl procenta. Jsem velmi rád, že se do druhého kola dostali tři naši kandidáti v Praze, teď se zaměříme na to, abychom jim mohli naší mediální silou pomoct,“ řekl Ivan Bartoš.

7. října 2018