Protesty v Chemnitzu

Situace v Chemnitzu se vyhrotila, pochod byl ukončen

Protesty v Chemnitzu
Situace v Chemnitzu se vyhrotila, pochod byl ukončen

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ve střety a šarvátky s policií se v sobotu večer ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) proměnil závěr protestního pochodu organizovaného protiimigračním hnutím Pegida a protestní stranou Alternativa pro Německo (AfD). Policie, která má na místě stovky příslušníků, večer zasahovala také v oblasti nádraží proti „narušitelům“ z pravicového i levicového tábora. Napadení se nevyhnuli ani někteří novináři.

Původně poklidná situace v podkrušnohorském městě nedaleko českých hranic, kde se dnes konala série různých demonstrací, se začala vyhrocovat kolem 18:30. Policie v tu dobu po pár stovkách metrů zastavila tichý pochod asi 4500 až 6000 lidí za „oběti multikulturalizace“. Po několika desítkách minut uvedla, že protest překročil nahlášenou délku a jeho pokračování není ani z bezpečnostních důvodů možné. Cestu se totiž snažili blokovat účastníci protidemonstrace.

Pořadatelé následně shromáždění rozpustili, stovky demonstrantů ale odmítly prostor před památníkem Karla Marxe opustit. V té chvíli se objevily první střety s policií i pokusy o napadení přítomných novinářů. Části protestujících, kteří začali skandovat hesla jako „Prolhaný tisk“ nebo „My jsem národ“, se také podařilo prorazit jednu z policejních zábran. V další cestě směrem k demonstraci pro neonacismu jim ale policisté zabránili.

I kolem 21:00 zůstávaly na místě, na němž má policie dva obrněné vozy, vodní děla i desítky dodávek, stovky lidí, které strážci zákona marně vyzývali, aby se rozešly.

Další srážky hlásila policie na twitteru z okolí nádraží v Chemnitzu. Také tam měla připravená vodní děla. K občasným střetům docházelo i s protestujícími proti neonacismu, kteří se v podvečer snažili narušit pochod pravice. Policie jim v tom ale úspěšně bránila. Samotný protest asi 2500 až 4000 lidí z převážně levicového spektra se obešel bez problémů.

Bez potíží ale neskončil večer pro tým veřejnoprávní televize MDR, který při natáčení demonstrace z jednoho ze soukromých bytů někdo napadl. Jeden z novinářů byl zraněn. Případ vyšetřuje policie, která o něm také na twitteru informovala.

V Chemnitzu panuje vyhrocená atmosféra po nedělní vraždě pětatřicetiletého Němce s kubánskými kořeny, z níž jsou podezřelí Iráčan a Syřan, a následných útocích na přistěhovalce.

💥💥💥 Der Schwarze Block der #Antifa beginnt mit einer illegalen Straßenblockade. So soll der #AfD Trauermarsch gewaltsam verhindert werden. #Chemnitz #C0109https://t.co/T16M4Xwkl3… 💥💥💥pic.twitter.com/nxOygTawTb

Odpolední demonstrace

Příznivci hnutí Pro Chemnitz, jejichž pondělní demonstrace skončila výtržnostmi a útoky na přistěhovalce, se kolem 16:00 sešli u nejznámějšího monumentu čtvrtmilionového města – památníku Karla Marxe. Řada z nich s sebou měla německé vlajky a opakovaně skandovala hesla jako „My jsme národ“ nebo „Merkelová musí pryč“.

Právě kancléřka Angela Merkelová (CDU) a starostka Chemnitzu Barbara Ludwigová (SPD) byly často terčem nevole davu, v němž se objevila i trojice vlajek českých. „Nevyzývám k braní spravedlnosti do vlastních rukou, ale když nás politici nebudou chránit, tak se musíme rozmyslet, jak se budeme bránit my,“ nechal se slyšet jeden z řečníků. „Vezměte jim nože, nebo vám vezmeme úřady,“ pohrozil také.

Pár stovek metrů od pravicové akce, která skončila asi po 40 minutách, protestovali u kostela Johanniskirche lidi za mír a proti xenofobii. Na místo přišla i starostka Chemnitzu, podle níž Sasko i její město musí vyslat jasný signál, že budou všemi prostředky hájit právní stát proti „pravicovým štváčům“. Šéf poslanců Levice ve Spolkovém sněmu Dietmar Bartsch zase vyjádřil přesvědčení, že je nutné, aby občané města dali jasně najevo svůj postoj.

 

, , drb