kauza novičok

Zeman: V Česku se vyráběl a testoval novičok

kauza novičok
Zeman: V Česku se vyráběl a testoval novičok

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Česku byl loni v malém množství vyroben a testován nervově paralytický jed označovaný jako A230, prohlásil ve čtvrtek v televizi Barrandov prezident Miloš Zeman. Informace podle něj vyplývá ze zprávy BIS, kterou tajná služba na jeho pokyn vyhotovila. Podle Zemana šlo o novičok. Informaci dle svých slov čerpá od vojenského obranného zpravodajství. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Vojenského historického ústavu a Bezpečnostní informační služby ale o novičok nešlo.

„Loni v listopadu ve Vojenském výzkumném ústavu ministerstva obrany v Brně byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A230. Množství vyrobeného jedu bylo údajně poměrně malé a po testování byl tento jed zničen,“ citoval Zeman ze zprávy BIS.

„Vojenský historický ústav ale například i státní ústav pro jadernou bezpečnost tvrdí, že to nebyl novičok, ale nějaký jiný produkt,“ poznamenal Zeman. Stejný názor má podle Zemana i BIS, která tvrdí, že novičok, kterým byl otráven bývalý agent Sergej Skripal, je až jed s označením A234.

Prezident ale zastává názor, že v Česku testovaná látka A230 je novičok. Potvrdilo mu to údajně vojenské obranné zpravodajství, kterému prý Zeman v této oblasti důvěřuje více než BIS. „Vojenské obranné zpravodajství je této tématice blíže než například BIS, tak jsem přihlédl k jeho názoru a udělal jsem si závěr. Můj závěr zní – byl u nás vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté byl zničen. Víme kdy a kde to bylo a je pokrytectví předstírat, že nic se nic takového nedělo,“ dodal Zeman.

Ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář už dříve řekl, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely. Malé množství jich vyrábí i jeho ústav, ale má k tomu souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Řádově jde o gramy, takže podle Šafáře nejde o výrobu, ale spíše o „laboratorní přípravu malého množství“, kvůli otestování jejich vlastností.

Zástupci české vlády v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), vojenští odborníci či Ústav pro jadernou bezpečnost už dříve prohlásili, že novičok se v Česku nevyráběl. Rusko překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok, řekl Babiš koncem března, když Praha vyhostila tři členy ruského diplomatického personálu.

Zeman v této souvislosti požádal tajné služby, aby po původu novičoku v Česku pátraly. Opoziční politici poté hlavu státu obviňovali ze šíření dezinformací, někteří i z velezrady. Zpráva BIS, kterou prezident koncem dubna obdržel, podle něj není přísně tajná, tajná, ba ani důvěrná, proto z ní může citovat. Mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha přitom tehdy uvedl, že zpráva je v režimu utajení, a proto nemůže její obsah jakkoliv komentovat.

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Británie z otravy viní Rusko. To s možnou výrobou novičoku několikrát spojilo jméno České republiky. Premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Martin Stropnický a ministryně obrany Karla Šlechtová (všichni v demisi) takové informace odmítli.

Ministryně Šlechtová k aktuálnímu prezidentově výroku večer na twitteru napsala, že veřejné vyjádření prezidenta o novičoku vycházející ze zprávy armádní tajné služby nemůže komentovat, protože disponuje informacemi pouze v utajeném režimu. „Česká republika se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám a pokud se testují, hned poté jsou zničeny. Na území ČR nyní žádný novičok není,“ uvedla.

, mh