Druhá dávka vakcíny Johnson zvyšuje imunitu o dalších 20 procent, říká nová studie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson (J&J) dnes zveřejnila data, podle nichž druhá injekce její původně jedno-dávkové vakcíny výrazně posiluje ochranu proti covidu-19. Svá zjištění už společnost údajně zaslala Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) i Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA), kde se v poslední době diskutuje o potřebě takzvaných posilovacích dávek v souvislosti s šířením nakažlivější varianty koronaviru označované jako delta.
Výzkumníci firmy J&J tvrdí, že dvě dávky vakcíny poskytují 94 procentní účinnost proti mírnému i vážnému covidu-19. U jedné dávky přitom uváděli účinnost 74 procent. Tvrdí rovněž, že druhá dávka několikanásobně zvyšuje počet protilátek v krvi očkovaných osob, což pravděpodobně vede k lepší imunizaci. Studie firmy však ještě neprošla recenzním řízením.
Vakcínu firmy J&J považovala řada expertů za zásadní v boji proti covidu-19, jelikož na rozdíl od ostatních dosud schválených látek stačí k plné imunizaci jen jedna dávka. Kvůli šíření varianty delta však nyní řada vlád uvažuje o tom, že zahájí přeočkování.
FDA minulý týden doporučil poskytnutí třetí dávky vakcíny firem Pfizer/BioNTech pro osoby nad 65 let věku, či pro ty, jimž hrozí komplikace covidu-19. K podobnému kroku se uchýlilo také Německo, Francie, či Izrael. Přeočkovávání touto látkou začalo v pondělí také u vybraných skupin obyvatel v České republice.
Americký expert Anthony Fauci médiím o víkendu řekl, že se FDA vyjádří v k možnosti přeočkovávání látkou od firem J&J a Moderna v příštích týdnech.
Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně vyzývá vyspělé státy, aby odložily podávání posilovacích dávek nejméně do konce letošního roku a všechny dostupné vakcíny přesměrovaly do Afriky, kde jsou naočkovány méně než čtyři procenta tamní populace. Vědci z WHO i FDA tvrdí, že průměrný člověk nyní posilovací dávku nepotřebuje a že dosud schválené vakcíny nadále poskytují dostatečně silnou ochranu proti vážnému covidu-19, hospitalizaci, či úmrtí.