Lichožrouti na divadle, osudy zapsané v genech, útrapám navzdory
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lichožrouti na divadle
Lichožroutský příběh Pavla Šruta zhlédnou diváci v dramatizaci spisovatelky Venduly Borůvkové. Hihlík se po smrti svého dědečka musí naučit postarat sám o sebe, navázat nová přátelství a společně se svou lichožroutskou sestřenkou Ramonou zachránit bratránka Tulamora ze spárů Kudly Dederona.
Pavel Šrut, Vendula Borůvková: Lichožrouti, Slovácké divadlo Uherské Hradiště, premiéra: 30. 1. 2022.
Zpověď dospělého syna
Ve svých téměř třiceti letech se hrdina románu rozhodne napsat matce dopis, v němž odkrývá rodinnou historii. Dává jí nahlédnout do okamžiků svého života, o nichž neměla tušení. Kniha přináší svědectví o láskyplném, ale komplikovaném vztahu mezi svobodnou matkou a jejím synem.
Ocean Vuong: Na Zemi jsme na okamžik nádherní, přeložil Martin Světlík, Vyšehrad, 232 str.
Šlechta českých zemí
Kniha s podtitulem Aristokracie od středověku po současnost autorky populárně-naučných publikací mapuje osudy aristokracie v českých zemích. Poutavě vypráví o výjimečných mužích a ženách, ale také o černých ovcích rodiny, o významných diplomatech, vojevůdcích a cestovatelích, šťastných i nevydařených manželstvích.
Hana Kneblová: Šlechta v českých zemích, Brána, 272 str.
Básnické spisy Otokara Březiny
Cestu symbolisty Otokara Březiny od mytologizace bolesti ke stupňované abstraktnosti, od individuální melancholie k nadosobní harmonii vytyčilo pět básnických knih (Tajemné dálky, Svítání na západě, Větry od pólů, Stavitelé chrámu, Ruce), které i s torzem šesté sbírky obsahuje svazek Básnické spisy. Doprovodnou studii napsal Josef Vojvodík.
Otokar Březina: Básnické spisy, Host, 344 str.
Osudy zapsané v genech
Ze struktury lidských genomů toho dnes vyčteme opravdu mnoho. Podstatu nás samých, něco málo o předcích, o našem vývoji a naší budoucnosti – vlastně především o ní. V této knize po ní pátráme jako v napínavé detektivce a klademe si dlouhou řadu otázek… Máme vůbec právo upravovat lidský genom?
Adam Rutherford: Stručné dějiny každého z nás, přeložila Lucie Menclíková, LEDA, 444 str.
Útrapám navzdory
V letech 1939–1945 bylo zavražděno téměř 6 milionů židovských obyvatel nacisty obsazené Evropy. Některým se podařilo útrapy přestát a jejich potomci žijí v naději, že nic podobného se nebude opakovat. Soubor Navzdory obsahuje vždy dvojici fotografií, rodinnou fotografii potomků přeživších a fotografii pořízenou z téhož místa bez lidí.
Navzdory, Stará synagoga, Plzeň, do 29. 4. 2022.
Světy Lenky Sárové Malíské
Lenka Sárová Malíská se na výstavě představí se svým autorským porcelánem a obrazy. Po absolutoriu (Fakulta umění a designu UJEP) se jí podařilo založit si vlastní ateliér. Na jaře a v létě maluje, na podzim a v zimě se věnuje porcelánu, spolupracuje s různými keramičkami a vytváří vlastní malosériové kolekce.
Lenka Sárová Malíská – Dva světy, Galerie U Radnice, Tábor, do 4. 3. 2022.
Dítě s autismem
Psycholožka Raelene Dundon má osobní i profesní zkušenost s dětmi s autismem a ve své knize nabízí velmi praktické tipy, jak s dítětem i s ostatními mluvit o jeho diagnóze. Vyvrací různé mýty, které se s autismem spojují, dává užitečné rady a dělí se také o svůj příběh matky dvou dětí s PAS.
Raelene Dundon: Mé dítě má autismus, přeložila Maria Arnautovová, Portál, 152 str.