Damašek bombardoval povstalce, odsoudil útok koalice vedené USA

Damašek bombardoval povstalce, odsoudil útok koalice vedené USA

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Syrská armáda ve čtvrtek pokračovala v bombardování povstalci ovládané východní Ghúty, které od začátku týdne podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) připravilo o život přes 211 civilistů. Damašek zároveň označil za válečný zločin středeční útok mezinárodní koalice vedené Spojenými státy na spojence syrské vlády. U Dajr az-Zauru, kde obě strany bojují proti radikálům Islámského státu (IS), údajně koaliční jednotky zabily stovku příslušníků provládních sil, když odrážely jejich útok.

Řešení krizové humanitární situace v Sýrii bylo ve čtvretk v New Yorku věnováno uzavřené zasedání Rady bezpečnosti OSN. Podle neoficiálních informací se diplomaté zabývali i středečním útokem mezinárodní koalice na spojence Damašku a následným syrským bombardováním východní Ghúty, které od začátku týdne podle syrské opozice připravilo o život přes 200 civilistů. Žádná nová stanoviska ale údajně na schůzi RB OSN nezazněla.

Humanitární pomoc se od konce listopadu nedostává k asi 400 tisícům obyvatel východní Ghúty, což je poslední oblast v rukou povstalců poblíž Damašku. Armáda ji obléhá od roku 2013. Dnes při bombardování podle SOHR zahynulo 59 lidí včetně 15 dětí. Dalších 139 lidí údajně utrpělo zranění. Podle agentury AFP zažívá oblast jedno z nejkrvavějších období sedmileté občanské války.

Americké ministerstvo zahraničí reagovalo prohlášením, že útoky na civilisty musí okamžitě ustat. Vláda USA je prý šokována stupňováním bojů o východní Ghútu, jako i nedávnými zprávami o použití chemických zbraní na severozápadě Sýrie. Mluvčí americké diplomacie také uvedla, že USA podporují zavedení dočasného příměří, mimo jiné kvůli evakuaci 700 zraněných civilistů z východní Ghúty.

Damašek již předtím popsal zásah koalice vedené Spojenými státy u Dajr az-Zauru jako válečný zločin a v dopise ministerstva zahraničí adresovaném OSN žádal její rozpuštění. Ruské ministerstvo obrany pak považuje operaci za důkaz toho, že Spojeným státům v Sýrii nejde o porážku IS, ale o ekonomické zdroje.

Mezinárodní koalice uvedla, že se bránila masivnímu útoku provládních jednotek, které nasadily 500 bojovníků, tanky, dělostřelectvo a oddíly s minomety a raketomety. Cílem útoku proti arabsko-kurdským milicím SDF prý bylo získat území, které koalice dobyla na radikálech z Islámského státu. Jednalo se nicméně o vzácný případ jejího střetu se silami podporujícími syrského prezidenta Bašára Asada, které běžně nepůsobí ve stejných oblastech.

,