Rušný 1. máj. Politici vyráží do ulic, na dění v Brně dohlédnou stovky policistů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
První máj bude v Praze a dalších českých městech opět rušný den. Pro řadu politických stran je totiž důvodem k happeningům. Zvlášť, když do eurovoleb zbývají tři týdny. Jen v Praze bude možné potkat zástupce a příznivce několika parlamentních stran. Opoziční ODS oslaví První máj tradičně na Petříně, komunisté se sejdou na náměstí Jiřího z Poděbrad a vládní ČSSD ve svém sídle v Lidovém domě. Na programu jsou i nepolitické akce. Majáles čeká například Liberec či Lanškroun.
Shromáždění pořádají politické strany
Mezi lidi vyrazí hned pět parlamentních stran. Opoziční ODS pořádá tradiční prvomájové setkání na Petříně. Zúčastní se předseda Petr Fiala, členové vedení ODS, zástupci pražské ODS a kandidáti do Evropského parlamentu.
Vládní ČSSD oslaví 1. máj v Lidovém domě, kde po poledni vystoupí předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Dále se zúčastní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, lídr kandidátky ČSSD do evropských voleb Pavel Poc. Zazpívat má Václav Neckář se skupinou Bacily.
Komunisté se sejdou už dopoledne na náměstí Jiřího z Poděbrad, projev bude mít poslanec Jiří Dolejš. Po dlouhých letech tak slaví jinde než na holešovickém výstavišti. Koalice TOP09/STAN si připomene Den Evropy zasazením stromu Evropy. Součástí bude debata s lídry do eurovoleb, akce se koná u Werichovy vily.
Akce v Praze plánují i neparlamentní strany, mezi nimi Svobodní či Česká suverenita či Dělnická strana sociální spravedlnosti.
Průvod radikálních nacionalistů
První máj je každoročně dnem nejrůznějších protestů a demonstrací, které někdy končí střety s odpůrci. Jeden takový je už tradičně v Brně. Na dění v moravské metropoli dohlédnou stovky policistů.
Pochodňový průvod svolala k příležitosti Svátku práce do Brna radikální Národní a sociální fronta, proti ní se sejdou nesouhlasící Brňané. První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů.
Pochodňový průvod radikálních nacionalistů z Národní a sociální fronty vyjde v 19:00 ze Zelného trhu směrem na Mendlovo náměstí. Akce je na Zelném trhu ohlášená od 13:00 do 22:00. Proti pochodu hodlá nenásilně protestovat iniciativa Brno blokuje akcí Řekni ne pochodu neonacistů. Koná se od 16:00 do 22:00, sraz je na Dominikánském náměstí (od 17:00 projevy) a pochod projde na Nádražní ulici.
Naposledy před dvěma lety Brnem na 1. máje prošlo 150 příznivců Dělnické mládeže a sešlo se také na 300 jejich odpůrců. Část se snažila pochod zablokovat, zasahovala policie. V roce 2007 policejní těžkooděnci rozehnali několik set příznivců Národního odporu. V roce 2015 se kolem Malinovského náměstí a v Lidické ulici uskutečnilo několik pokusů o blokádu a potyček mezi příznivci Dělnické mládeže a jejich odpůrci.
Dny otevřených dveří
První máj je také důvodem pro otevřené dveře muzeí či paláců. Týká se například pražského Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, který spravuje Úřad vlády.