Komise pod velením Piráta

Sobotkův „kostlivec“. Vyšetřovací komise k OKD si žádá dokumenty

Komise pod velením Piráta
Sobotkův „kostlivec“. Vyšetřovací komise k OKD si žádá dokumenty

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poprvé se v úterý sešla sněmovní komise k vyšetřování privatizace společnosti OKD v roce 2004. Prověřit má prodej černouhelné společnosti v době, kdy byl bývalý premiér Bohuslav Sobotka ministrem financí v Grossově vládě. Na schůzi se měla projednávat volba místopředsedy komise či stanovení počtu ověřovatelů a jejich volba. Členové komise se na úterní úvodní schůzi ale zabývali zejména tím, jakými směry by se mělo jejich zkoumání ubírat a na volbu místopředsedy vůbec nedošlo.

Sněmovní vyšetřovací komise si dnes vyžádala dokumenty od ministerstva financí, Úřadu vlády i od Bezpečnostní informační služby. Oslovit hodlá také Evropskou komisi. Poslanci se shodli na tom, že proberou okolnosti, za jakých stát přišel v 90. letech o většinový podíl v OKD, okolnosti privatizace menšinového podílu v roce 2004 a nedávného úpadku černouhelné společnosti.

Jeden z členů komise Lubomír Zaorálek upozornil na to, že komise by měla zkoumat historii celých sedmadvaceti let chystané privatizace. Zaměřit se také chce na údajné vyvádění peněz ze společnosti. Komise dnes odložila na příští schůzi volbu místopředsedy. Předseda komise Lukáš Černohorský navrhl Pavlu Golasowskou, která se ale z jednání omluvila.

Komise, jejíž vznik navrhli Piráti, se bude zabývat převodem státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, snížením základního jmění společnosti ve druhé polovině 90. let, plněním závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčinami úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob.

„Je potřeba si to historicky projít, co se udělalo špatně, a vzít si z toho nějaké závěry. Když vezmu jako příklad tuto privatizaci, tak stát uvažuje o tom, jak restrukturalizovat, potažmo rozprodat ČEZ. Prodej společnosti ČEZ by byla daleko horší varianta, než prodej OKD,“ řekl pro Echo24 předseda komise za Pirátskou stranu Lukáš Černohorský.

S návratem k začátkům privatizace černouhelné společnosti souhlasí i bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který byl v době prodeje ministrem financí. „Komise bude muset jít hodně do minulosti, privatizace OKD byla zahájena před sedmadvaceti lety a ukončena před čtrnácti lety,“ řekl pro Echo24 Bohuslav Sobotka. Podle bývalého premiéra proběhl prodej minoritního podílu v roce 2004 za standardních podmínek, což potvrdila i Evropská komise.

Pokud komise dojde k závěru, že se prokáže určitá nedovolená podpora ze strany státu, může Evropská komise své dřívější stanovisko změnit. „V tu chvíli by nastala varianta, že se může na základě jedné klauzule smlouvy vyžádat navrácení bytů OKD. Samozřejmě tomu budou bránit společnosti, přes které to proteklo. Minimálně tam ale může být finanční kompenzace od majitelů, kteří porušili smlouvu. Těch variant je tam mnoho. Záleží, jak se k tomu odborně postaví znalci v oblasti práva,“ řekl Černohorský.

Podle předsedy komise se bude skupina zabývat i důvodem, proč prosperující společnost skončila zadlužená. „Kdyby došlo opravdu k pádu OKD, tak propustit v Moravskoslezském kraji několik tisíc horníků, kteří to dělají celý život, bude mít velký socioekonomický dopad. Takže je dobré, aby se zjistilo, jak se tam chovalo vedení, a navrhnout legislativní změny, aby se tato situace už neopakovala. Minimálně to bude poučení do budoucna, abychom zabránili současným věcem, protože to, co se děje při těžbě uhlí, se může stát i při těžbě lithia,“ řekl Černohorský.

Privatizaci OKD v současné chvíli řeší soud, u kterého čelí obžalobě znalec Rudolf Doucha. Ten vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti. Bývalý premiér Bohuslav Sobotka v kauze vystupuje jako svědek a podle předsedy Černohorského je možné, že vystoupí i před komisí. „Vzhledem k tomu, že jsem v této věci svědčil na policii i u soudu, nemám žádný problém svědčit i u této komise a popsat, jak prodej minoritního akciového podílu před 14 lety probíhal,“ řekl Sobotka.

Privatizace OKD

Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.

„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.

Předseda komise chce vycházet jak z písemných dokumentů, které si vyžádal od ministerstva financí, tak případně někoho dalšího. „Některá jména mám. Pokud si to ale můžu přečíst na papíře, kde je to sepsané, tak je pro mě daleko lepší, než mít před komisí hromadu svědků, kteří řeknou ‚nevím, nevzpomínám si‘,“ řekl Černohorský.

Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.

V minulém volebním období Sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.

Členové vyšetřovací komise
Lukáš Černohorský – Piráti
Dominik Feri – TOP 09
Pavla Golasowská – KDU-ČSL
Josef Hájek – ANO
Václav Klaus ml. – ODS
Leo Luzar – KSČM
Petr Pávek – STAN
Lubomír Volný – SPD
Lubomír Zaorálek – ČSSD

Ladislav Šustr