Protesty v Srbsku sílí, lidé se snažili proniknout do parlamentu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout do budovy parlamentu v Bělehradě. Už čtvrtou noc za sebou protestovali demonstranti v metropoli proti vládě prezidenta Aleksandara Vučiče. Demonstrace se konaly navzdory rozhodnutí krizového štábu, že v metropoli zavede zákaz veřejného shromažďování více než deseti osob kvůli zhoršující se epidemiologické situaci. Jejich účastníci protestovali i proti způsobu, jakým vláda postupuje v boji proti koronaviru.
Demonstranti házeli na policisty střežící budovu parlamentu lahve, kameny a světlice a snažili se odstranit ochranné kovové zábrany. Po opakovaných útocích policisté nasadili k rozehnání davu slzný plyn, incident nakonec vyvrcholil střetem obou skupin. Nekolik lidí bylo zatčeno a řada reportérů zraněna, informovala agentura AP.
Protesty odstartoval sám prezident Vučić, když v úterý kvůli zhoršené epidemiologické situaci oznámil, že v Bělehradě bude o víkendu platit zákaz vycházení. Další den připustil, že vláda nakonec toto opatření neuplatní, což následně potvrdila po jednání krizového štábu premiérka Ana Brnabičová. Omezeno je ale veřejné shromažďování a restaurace musí zavřít nejpozději do 21:00 hodin.
Vučić popírá rozšířené tvrzení, že násilnosti při protestech rozpoutaly skupiny krajně pravicových extremistů, které tak údajně měly zdiskreditovat opozici a její obraz u veřejnosti. Zdůraznil zároveň, že se neobává ztráty politické moci, má ale strach ze šíření koronaviru mezi demonstranty.
#Serbia 🇷🇸: footage of the clashes at parliament in #Belgrade tonight.
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) July 10, 2020
Activist complain about the high number of hooligans and extremists at the protests this time pic.twitter.com/0JvOg5ot9N
„Je to tak nezodpovědné vyzývat lidi, aby se shromažďovali a demonstrovali, když čelíme nejstrašlivějším číslům nákazy koronavirem,“ řekl novinářům během státní návštěvy ve Francii.
„Naléhavě žádám lidi, abychom zachovali své zdraví v bezpečí. Budou moci protestovat, kolik budou chtít, až bude epidemie zažehnána,“ prohlásil.
#Serbia 🇷🇸: another tense night in #Belgrade, protesters are once again trying to enter the parliament building pic.twitter.com/K7loehE9hA
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) July 10, 2020
Sedmimilionové Srbsko dosud oznámilo přes 17 300 případů nákazy koronavirem a 352 úmrtí. V pátek premiérka Brnabičová ohlásila 386 nových potvrzených případů nákazy a 18 úmrtí, což představuje nejvyšší denní přírůstek obětí nemoci covid-19 od březnového vypuknutí epidemie v zemi.
Podle kritiků může za nárůst počtu infikovaných rozhodnutí vlády umožnit i nadále konání fotbalových zápasů, náboženských obřadů, oslav i dalších soukromých shromáždění a rovněž i parlamentních voleb, které se uskutečnily 21. června. Vláda naopak tvrdí, že na vině je nekázeň veřejnosti a nedodržování hygienických zásad, zejména v nočních klubech.