zemědělské dotace

Nejen Babišův Agrofert, ale i firmy ministra Milka berou desítky milionů na dotacích

zemědělské dotace
Nejen Babišův Agrofert, ale i firmy ministra Milka berou desítky milionů na dotacích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Andrej Babiš není jediný člen vlády, jehož firmy, které jsou momentálně ve svěřenském fondu, berou miliony na zemědělských dotacích. Přes 160 miliónů vloni čerpaly i firmy spadající do holdingu Úsovsko, ve kterém má stále ministr zemědělství Jiří Milek podíl. Dotace přitom přerozděluje přímo ministerstvo zemědělství, kterému Milek šéfuje.

Téměř 50 milionů vloni získala firma ÚSOVSKO AGRO. Přes 40 milionů zase ÚSOVSKO EKO. Více než 20 miliónů obdržel rovněž STATEK SOBĚTICE. Částky přes 10 miliónů čerpaly i další firmy z holdingu jako Žďár Chudenice, FARMA Domašov či FARMA Kunčice. Dohromady společnost Úsovsko, ve které má ministr Milek stále podíl 11,25%, získala vloni na zemědělských dotacích 162 616 046 miliónů korun. Což je přibližně o 20 milionů více než v předchozím roce. Vyplývá to z informací Státního zemědělského investičního fondu.

Většinu evropských dotací na rozvoj zemědělství z Programu rozvoje venkova stát rozdělil velkým společnostem, uvedl v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad. Úřad kritizoval například i hodnocení projektů žadatelů o dotace, které je dle NKÚ neprůhledné. S tím však nesouhlasí ministerstvo zemědělství. Podle nich velké podniky zvýhodněny nejsou.

Samotné přerozdělování dotací kritizuje i pirátský poslanec Radek Holomčík, který chce Jiřího Milka interpelovat. „Systém rozdělování dotací v České republice rozhodně nepovažuji za spravedlivý. Ukazuje na hluboké a dlouhodobé problémy provázanosti politiky a lobisticko-ekonomických skupin. Proto vítám návrh společné zemědělské politiky 2021-2027 na zastropování přímých plateb,“ řekl pro Echo24 Radek Holomčík.

Zastropování plateb ale rozhodně nechce vláda. Dle Jiřího Milka by mělo být dobrovolné. „Také se budeme pečlivě věnovat otázce odpočtu mzdových nákladů pro eliminaci negativních dopadů zastropování pro podniky, jenž svým charakterem výroby vytvářejí a udržují zaměstnanost,“ uvedlo ministerstvo zemědělství.

Jiří Milek musel podobně jako Andrej Babiš řešit se vstupem do vlády střet zájmů. Vlastnil 25,14 procenta, nyní má 11,25 procenta akcií z celkového základního kapitálu společnosti. Ke konci loňského roku pak odstoupil z funkcí jednatele, předsedy a člena představenstva všech společností z koncernu Úsovsko.

Milek v lednu převedl 10,68 procent na manželku a 3,06 procent na svého syna. Podstatné však je, že 0,16 procent akcií prodal. Milek se svou rodinu tak nakonec spoluvlastní holding Úsovsko prostřednictvím 24,99 procent akcií. Ministr tak o setinu unikl požadavku zákona o střetu zájmů. V lednu s informací přišel server Neovlivní.

Milek se ocitl v podobné situaci jako Andrej Babiš. Nechtěl koncern Úsovsko odstřihnout od milionových dotací z EU. Je to přitom právě rezort zemědělství, který má rozdělování unijních dotací do zemědělství pod palcem.

, voš