Indie dusí Rusko. Koupí jeho ropu, ale jen když zlevní hluboko pod tržní cenu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Indie je jedním z mála států světa, který je ochotný od začátku války na Ukrajině kupovat ruskou ropu. Přesto to vypadá, že tento obchod může Rusy vyjít draho. Indii totiž nestačí ani 30% sleva na ropu a požaduje, aby jí Rusko prodávalo „černé zlato“ za méně než 70 dolarů za barel, píše agentura Bloomberg.
Cena ropy Brent přitom ve středu krátce před 11:00 SELČ vykazovala nárůst o 3,7 procenta zhruba na 108,80 dolaru za barel. Indie obhajuje požadavek obtížemi, kterým musí při obchodování se sankcionovanou zemí čelit, uvádějí podle Bloombergu lidé obeznámení s vyjednáváním obou zemí, kteří si přáli zůstat v anonymitě.
Rusko přitom už teď má vážné potíže svou ropu někomu udat. Hromadí se tak v zásobnících a země přichází o miliardy. Celá situace se jen zhorší, pokud státy Evropské unie přijmou embargo na ruské suroviny, jak to oznámila ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle vládní předpovědi může obrat letos poklesnout o 17 procent.
Indie od letošního února nakoupila od Ruska přes 40 milionů barelů ropy. To je o 20 % více, než koupila od Ruska za celý rok 2021. Podle informovaných zdrojů jsou indické státní rafinérie schopné měsíčně zpracovat asi 15 milionů barelů ropy, ale pouze pokud Rusko přistoupí na platové podmínky a doručí ropu do Indie.
Indie patří mezi důležité obchodní partnery Ruska, kromě nerostných surovin od něj ve velkém kupuje například zbraně. Světoví vůdci tak na jihoasijskou zemi tlačí, aby proti Putinovi vystoupila a nepodporovala ho. Dánská premiérka Mette Frederiksenová v úterý požádala svého indického protějška Naréndru Módího, aby se pokusil využít svého vlivu na Rusko k ukončení války proti Ukrajině.
„(Ruský prezident Vladimir) Putin musí zastavit tuto válku,“ řekla Frederiksenová podle agentury AP. „Doufám, že Indie ovlivní Rusko,“ dodala.
Módí se s britským premiérem Borisem Johnsonem v Dillí shodli 22. dubna na nutnosti příměří na Ukrajině. Johnson po setkání nicméně uvedl, že Indie, která Rusko za invazi přímo nekritizovala a omezila se na výzvy k míru, svůj postoj nezmění. Podobně dopadl i telefonát Módího a amerického prezidenta Joea Bidena, který Módího před obchodováním s Ruskem varoval.