Změna volebního zákona

Nespravedlivé rozdělení mandátů. Piráti chystají změnu voleb do sněmovny

Změna volebního zákona
Nespravedlivé rozdělení mandátů. Piráti chystají změnu voleb do sněmovny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Každý hlas občanů by měl mít stejnou váhu. Tak si představuje Pirátská strana novou podobu volebního zákona do sněmovny. V současnosti se do dolní komory volí poměrným systémem, kdy se přepočítávají hlasy občanů na jednotlivé mandáty. V Česku i ostatních zemích se pak využívá D‘Hondtova systém, která zvýhodňuje strany s velkým ziskem hlasů. Objevují se však hlasy, že pirátský návrh by malé kraje spíše znevýhodnil.

Piráti nejvíce poukazují na nespravedlivé rozdělení hlasů, které se vyskytlo i v minulých sněmovních volbách. „My jsme si teď popsali stávající stav a spočítali jsme si, jak by mandáty byly reálně rozdělené. Mapovali jsme takové absurdity, které se ději ve vztahu k jednotlivým krajským obvodům. Například v Karlovarském kraji má hnutí ANO pětatřicet procent hlasů a šedesát procent mandátů, což je docela podivné na poměrný systém,“ řekl pro Echo24 poslanec Mikuláš Ferjenčík, který pracuje spolu s Tomášem Martínkem na návrhu zákona.

Další nerovné rozdělení ukázal na minulých volbách do sněmovny, kdy Starostové museli vynaložit dvojnásobek hlasů na jeden mandát oproti hnutí ANO. „Chceme, aby strana dostala deset procent hlasů a k tomu deset procent mandátů. Dnes má ANO třicet procent hlasů a devětatřicet procent mandátů. STAN má pět procent hlasů a tři procenta mandátů. Piráti shodou okolností odpovídají, máme jedenáct procent hlasů a stejně mandátů. Nikdo nás tak nemůže obvinit z toho, že bychom si to dělali sobě na míru,“ řekl pro Echo24 Ferjenčík.

Pirátský návrh pravděpodobně podpoří menší strany, které se ocitly v nevýhodě. „Naši senátoři už v prosinci loňského roku podali ústavní stížnost na přepočet hlasů na mandáty ve volbách do sněmovny. Ten zásadně zvýhodňuje velké strany, malým naopak hází klacky pod nohy,“ řekl předseda poslaneckého klubu Starostů Jan Farský.

Podle Farského je na místě, aby se zákon upravil, i když se to nebude líbit velkým stranám. „Nepovažuji ale za normální, aby jedna strana potřebovala na zisk jednoho mandátu 42 tisíc hlasů a jiná jen 19 tisíc,“ řekl pro Echo24 Jan Farský. Připomněl tak dvojnásobný rozdíl, kdy hnutí ANO potřebovalo na jeden mandát dvakrát méně hlasů, než strana STAN.

Podle zpravodajského portálu Zdroj.cz by však menší kraje přišly o hlasy. Podle posledních voleb by tak došlo k tomu, že v Karlovarském kraji by místo současných pěti poslanců zastupovali ve sněmovně pouze dva zákonodárci, přičemž by oba byli z hnutí ANO. Liberecký kraj by pak přišel o dva poslance, ti by pak byli z hnutí ANO.

Podpora od ANO?

Pirátští poslanci nejprve chtějí zajistit podporu pro návrh od ostatních stran. Pokud by o změnu zákona byl zájem, neváhají na něm spolupracovat s dalšími subjekty. Mikuláš Ferjenčík se pak chystá oslovit i poslance hnutí ANO. Velké naděje si ale příliš nedělá.

„Pochybuji, že by to chtěli otvírat, nicméně to zkusím. Upřímně by měl překvapili. Pokud by ale řekli, že nebudou koukat na svůj prospěch ale že radši budou chtít, aby se ten zkažený systém, který je jako paskvil z doby opoziční smlouvy, kdy půlku toho zákona zrušil ústavní soud a zbyly tam určité bizarnosti, aby se to opravilo, budu jedině rád. Ale vzhledem k tomu, že to na ně negativně dopadne, tak to neočekávám,“ řekl Mikuláš Ferjenčík.

Piráti pak navrhují dva různé způsoby, jak systém spravedlivě rozdělit mezi všechny subjekty stejným poměrem. „Nejprve bychom rozpočítali na mandáty podíl hlasů pro strany za celou zemi. Až následně by se místa rozdělila mezi politiky podle jejich výsledků v krajích,“ řekl pro Ihned.cz Ferjenčík. Navrhnout by také mohli, že by se pro volby do sněmovny znovu spojily některé kraje.

Návrh zákona, pokud by prošel, by pak mohl začít platit už v následujících volbách. „Tak aby příští sněmovní volby mohly už běžet podle nových pravidel. Máme na to tři a půl roku,“ řekl Mikuláš Ferjenčík

Senátoři se obrátili na Ústavní soud

Skupina senátorů se už v prosinci 2017 obrátila na Ústavní soud. „Hlasy voličů nemají fakticky stejnou váhu, což je dáno zásadními rozdíly ve velikostech krajů a souběžným přepočítáváním hlasů d‘Hondtovou metodou,“ řekl místopředseda Senátu Jiří Šesták ze STAN. Podle něj tak volební zákon popírá ústavou stanovenou zásadu poměrného zastoupení stran ve sněmovně.

Skupina senátorů také u Ústavního soudu napadla ustanovení volebního zákona, podle kterého koalice dvou stran musí získat nejméně deset procent pro vstup do sněmovny, koalice tří stran patnáct procent. Podle nich tento požadavek brání vzniku předvolebních koalic, vede ke zvýšení počtu stran ve Sněmovně a znovu zvyšuje počet hlasů potřebných pro získání mandátu u menších uskupení.

Na vzniku předvolební koalice se před loňskými volbami dohodly STAN a KDU-ČSL, kvůli obavě z desetiprocentního prahu ji však nakonec zrušily. Obě uskupení se ale dostala do Sněmovny, když každé z nich překonalo pětiprocentní hranici pro jednotlivé strany.