Jak úředně stíhat toho, kdo je nad všemi úřady

Bez starostí v Černošicích

Jak úředně stíhat toho, kdo je nad všemi úřady
Bez starostí v Černošicích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Snad jste si nemysleli, že to půjde tak snadno? Slovy O-ren Ishii z Tarantinova snímku Kill Bill mohl Andrej Babiš oslovit Piráty, když středočeský krajský úřad vrátil Městskému úřadu v Černošicích verdikt o tom, že premiér porušuje zákon o střetu zájmů. Pirátská strana a spolu s ní Transparency International mohly použít všechny možné argumenty, aby střet zájmů prokázaly, pokud se při stíhání nepravostí někoho z mocných spolehnou na správní řízení, tak záhy zjistí, že se naděje na úspěch blíží nule.

Piráti si nepochybně myslí, že se v Česku dodržují pravidla stanovená zákonem. Získali věrohodné expertizy, podle kterých je Babiš skutečným vlastníkem svěřenských fondů ovládajících Agrofert i jeho média. Ovšem na úřadech jsou paragrafy nástrojem, který může na podporu svých zájmů použít každý. A není třeba pochybovat, že premiérovi advokáti vytvořili rovněž víceméně věrohodnou právní konstrukci, podle níž sice může mít premiér na svůj koncern nepřímý vliv, přesto není v konfliktu zájmů podle příslušné normy známé pod názvem „lex Babiš“. Třeba jen zakrývají pravý stav věcí, v každém případě je třeba jejich argumenty vyvrátit nejdřív v prvoinstančním správním řízení, pak v odvolacím řízení a poté se ještě otevírá možnost opakovaných procesů před správními soudy.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se rozzlobil, když se dozvěděl, že krajský úřad vrátil Babišův případ doplněný závazným právním názorem do Černošic. Nový verdikt přijde asi za tři měsíce, tedy po evropských volbách. Středočeští byrokraté skutečně zvolili zdržovací strategii. Mohli sice pravomocně rozhodnout o tom, že se Babiš do střetu zájmů dostal, anebo v žádném střetu není, se všemi důsledky pro podnikání Agrofertu, případně premiérovu pověst. Případ však zahalili do byrokratické mlhy a teď se bude čekat. Z pohledu premiéra lépe rozhodnout nemohli.

Opoziční politici ze středočeského zastupitelstva podali podnět, podle kterého úředníci rozhodovali podjatě. Nepochybně vědí, o čem mluví. Teoreticky platí, že státní správa nepodléhá politikům a rozhoduje nezávisle podle zákona. Městští nebo krajští politici se na referenty smějí obrátit jen prostřednictvím tajemníka úřadu, kterého nikdo nemůže odvolat. Ovšem ten, kdo někdy zažil konfliktnější správní řízení, ví velmi dobře, že náměstek na městské nebo krajské úrovni dokáže na subalterní referenty zatlačit a ti si nenechají komplikovat život spory s politikem, kolem kterého se na kraji nebo ve městě všechno točí. Možná je úkoluje přímo tajemník, který s náměstkem chodí na ryby. Za samozřejmost dnes čtenáři novin považují, že šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje úkoluje místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Zcela samozřejmě také odmítla středočeská hejtmanka a rovněž místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná-Jermanová, aby o Babišově střetu zájmů rozhodoval pražský magistrát namísto jejího úřadu. Jistě může vzniknout podezření, že středočeští úředníci rozhodnou ve prospěch ANO, ovšem pražští byrokraté zase poslouchají primátora z Pirátské strany. A jak rozhodl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO), krajští úředníci podjatí nejsou.

V Bruselu nedotknutelný

Obdobný průběh má řízení o střetu zájmů českého premiéra na evropské úrovni. Je pravda, že tam čelí přísnějším evropským předpisům, na druhé straně je členem Evropské rady, spolku sedmadvaceti premiérů a prezidentů, kteří jsou díky svému právu veta při důležitém rozhodování v zásadě nedotknutelní. Nebýt toho, že analýzu o Babišově střetu zájmů publikovaly přední evropské deníky, nikdo by premiéra jakéhosi východoevropského státu neřešil. Byl by zázrak, kdyby tlak i těch nejvlivnějších médií přiměl komisaře k činu. Jistě, Piráti nakonec podají žalobu pro nečinnost Evropské komise, řízení před Evropským soudem však potrvá a Babiše se nakonec ani týkat nebude.

Pirátům, Transparency International a mnoha dalším se nemusí líbit, že Babiš má vliv na důležitá média a že v roli premiéra může vytvářet dotační prostředí výhodné pro Agrofert, ale byrokratickými nástroji ho ohrozit nemohou. To je fakt.

 

26. března 2019