neznámý průmysl 4.0

Neumějí pojmenovat budoucnost. Třetina českých manažerů neslyšela o termínu průmysl 4.0

neznámý průmysl 4.0
Neumějí pojmenovat budoucnost. Třetina českých manažerů neslyšela o termínu průmysl 4.0

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zhruba třetina manažerů a majitelů českých průmyslových firem nikdy neslyšela o pojmu průmysl 4.0. Nesetkalo se s ním ani 60 procent studentů středních a vysokých technických škol. Vyplývá to z výsledků průzkumu inženýrské společnosti DEL a poradenské firmy BDO. Termínem průmysl 4.0. se označuje digitalizace a s ní související automatizace výroby a změny na trhu práce.

"Přestože je Česká republika označována za jednu z nejprůmyslovějších zemí Evropy, skoro třetina manažerů v tomto sektoru uvedla, že o průmyslu 4.0 nikdy neslyšela. Jen polovina tento pojem zná a ví, co znamená," uvedl partner společnosti BDO Petr Kymlička. Nejčastěji se s tímto pojmem manažeři setkávají v médiích a odborném tisku, 54 procent z nich se s ním setkalo v rámci své praxe.

Podle Kymličky šetření odhalilo výrazný nedostatek i ve vědomostech mezi studenty středních a vysokých technických škol. "Jejich neznalost byla šokujícím zjištěním. Téměř 60 procent o pojmu průmysl 4.0 nikdy neslyšelo. A ti, kteří ano, nevědí, co znamená. Co se za ním skrývá, ví pouze každý pátý student technických oborů," doplnil Kymlička.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček podotkl, že pojem průmysl 4.0 na různých odborných konferencích často používají politici, aniž by věděli, co označuje. "Přestože politici čím dál častěji hovoří o průmyslu 4.0, lze s úspěchem pochybovat, zda skutečně rozumí pravé podstatě tohoto trendu. Toto označení se v jejich rukou stává pouhou frází, která ztrácí jakýkoliv obsah," sdělil Křeček ČTK.

Podle něj je ve skutečnosti zavádění takzvané čtvrté průmyslové revoluce do praxe náročné a potrvá řadu let. "Nejde totiž jen o nakoupení nových strojů. Pro úspěšné využití v praxi je nutné i pořízení softwarového vybavení, důsledné proškolení nebo úplná výměna zaměstnanců, změna řídicích procesů a organizace práce," uvedl. Celý proces je podle něj časově i finančně náročný a případné chyby mohou vést až ke krachu dané firmy.

Jak analytik dále uvedl, kvůli zachování konkurenceschopnosti se Česko bude muset touto cestou vydat, ovšem politici problematice nerozumí a nevytvářejí adekvátní podmínky pro zavádění průmyslu 4.0 do praxe. "Nastavení dotačních systémů není efektivní a místo takzvaných tvrdých investic se peníze plýtvají na mnohdy zcela zbytečná školení," podotkl Křeček.

Na základě fungování státní správy si podle Křečka lze všimnout, že elektronizace a automatizace jsou pro české politiky v podstatě cizí slova. "Když však nejsou schopni zavádět prvky průmyslu 4.0 na svém vlastním hřišti, je jejich snaha pomoci soukromému sektoru úsměvná," dodal.

,