Zapálení Masarykovy vatry

Zeman se Schwarzenbergem zapálili vatru. Prezidenta sužuje bolest nohou

Zapálení Masarykovy vatry
Zeman se Schwarzenbergem zapálili vatru. Prezidenta sužuje bolest nohou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Někdejší rival v prezidentské volbě Karel Schwarzenberg pomohl v sobotu v Lánech prezidentu Miloši Zemanovi zapálit Masarykovu vatru. Akce se konala na počest 81. výročí úmrtí prvního československého prezidenta. Miloš Zeman si v projevu proneseném v sedě postěžoval na bolest nohou. „Přeji každému z vás, aby ho nikdy nohy nebolely,“ řekl prezident.

Zeman na setkání v centru obce, na nějž dorazily davy lidí, oznámil, že na podzim v lánském parku přibude nová skalka a že začaly další úpravy Masarykova potoka. Na akci se neukázal nikdo z prezidentových odpůrců, pouze na jednom z domů v bezprostředním okolí visely červené trenýrky.

Na nové skalce v lánském parku, která má být hotová na podzim, bude podle Zemana vřes, levandule a její součástí bude i studánka. „Doufám, že to vše návštěvníkům lánského parku udělá radost,“ uvedl prezident. Připomněl také, jak v minulosti vyzýval starostu Lán Karla Skleničku k dalším úpravám koryta Masarykova potoka, který protéká lánským parkem a pokračuje na Tuchlovice. Sklenička mu prý oponoval, že to závisí na Povodí Vltavy. „Prezidentská kancelář urgovala u Povodí Vltavy, aby se s tím něco udělalo, a včera (v pátek) začaly práce,“ řekl Zeman. Koryto potoka se má vyčistit a na březích se mají vysadit stromy a instalovat lavičky. „Lány budou mít další hezké místo,“ dodal Zeman.

Sklenička zase oznámil, že obec se ke stému výročí založení republiky dočká obnovené lánské brány, která byla zbořena na konci 50. let minulého století. „Tou bránou jezdil prezident Masaryk, když jel do lánské obory,“ připomněl starosta.

Zapálení vatry předcházel pietní akt u Masarykova hrobu na lánském hřbitově. Akce se zúčastnilo zhruba 50 lidí, mezi nimi například Schwarzenberg. Kolem hrobu stáli mladí dobrovolní hasiči s hořícími loučemi, další symbolicky střežili vchod na hřbitov. Při vzpomínce zazněla mimo jiné oblíbená píseň prvního prezidenta Ach synku, synku.

Bolí mě nohy a přeji každému z vás, aby ho nikdy nohy nebolely

Vážený pane starosto, vážený pane Schwarzenbergu, milí lánští sousedé,
předem se omlouvám, že sedím, a kdybych chtěl lhát, tak bych citoval Karla Čapka, který říkal, člověk, který stojí, lidem káže, člověk, který sedí, si s lidmi povídá. Tento citát je samozřejmě pravdivý, ale já nechci lhát a já budu sedět hlavně proto, že mě bolí nohy. A přeji každému z vás, aby ho nikdy nohy nebolely.

Celý projev prezidenta zde.

,