Vystrčil žádá ráznou reakci Petříčka a vysvětlení Zemana. Čínského velvyslance by přijal, pokud skončí v ČR
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kuberova utajená korespondence. Prezident Miloš Zeman by měl Senátu podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) vysvětlit, zda a jak reagoval na lednový dopis čínského velvyslanectví, které v něm varovalo před misí na Tchaj-wan. Od ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) chce Vystrčil důraznou reakci na dopis, který pokládá za vměšování Číny do vnitřních záležitostí ČR. Vystrčil to dnes řekl novinářům s tím, že v trezoru a aktovce zemřelého předchůdce Jaroslav Kubery se našly dokumenty ohledně hrozby čínské ambasády. Hrad prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka uvedl, že nechce posílat vzkazy přes média. Vystrčil bude mít podle něj možnost věc projednat na březnové schůzce nejvyšších ústavních činitelů.
Dopis je podle Vystrčila výhrůžný až vyděračský a staví Česko do role čínského lokaje. Vystrčil chce od Zemana vědět, proč na dopis příslušným a přiměřeným způsobem nereagoval. Zeman už dříve uvedl, že senátorská mise na Tchaj-wan není v ekonomickém zájmu Česka. Předseda Senátu si chce také ověřit, jak s dopisem čínské ambasády souvisí dva podpůrné přípisy od ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka.
Vystrčil před novináři řekl, že dopis nalezla manželka zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) v jeho tašce, poté ho předala horní komoře parlamentu. Tam byl uložený v trezoru do doby, než byl zvolen nový šéf Senátu.
S Petříčkem se má Vystrčil sejít ve středu, s prezidentem počátkem března. O uskutečnění cesty na Tchaj-wan chce Vystrčil rozhodnout až po těchto schůzkách. S čínským velvyslancem minulý týden hovořil náměstek ministra zahraničí, vytkl mu, že dopis nepovažuje za standardní formu diplomatické komunikace.
.@Vystrcil_Milos dnes písemně požádal prezidenta M. Zemana o vysvětlení okolností předání dopisu čínské ambasády J. Kuberovi. Ptá se také, jak na něj @HradOfficial reagoval. O vhodné reakci ČR na čínský dopis se bude předseda Senátu zítra osobně bavit s min. zahraničí @TPetricek. pic.twitter.com/C1fOMkWTDX
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) February 25, 2020
Miloš Vystrčil na tiskové konferenci řekl, že se neplánuje obracet na čínské velvyslanectví v České republice. Naznačil ale, že by velvyslance přijal, pokud by se chtěl za komunikaci s českou stranou omluvit či oznámit, že se z Česka stahuje. „Poté, co jsem si přečetl ten quasi dopis, tak v žádném případě nepočítám s tím, že bych čínskou ambasádu oslovoval. Jedině, kdyby snad čínský velvyslanec přišel a chtěl oznámit, že se jde omluvit a zároveň, že v České republice končí, tak to si myslím, že by byla situace, která by možná způsobila, že bych ho přijal.
Ovčáček ČTK sdělil, že Hrad nechce posílat žádné vzkazy prostřednictvím médií. „Pan předseda Senátu se jistě zúčastní setkání nejvyšších ústavních činitelů, které se plánuje v průběhu měsíce března. Zde může téma v poklidu prodiskutovat,“ konstatoval.
Čínské velvyslanectví v lednovém dopise varovalo před možnými následky cesty Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Hrozilo v něm trestem pro Kuberu i české firmy. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.