České zastoupení v Itálii

Česko má nově generální konzulát v Miláně

České zastoupení v Itálii
Česko má nově generální konzulát v Miláně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V italském Miláně je nově zřízený Generální konzulát ČR. V jeho čele je Jiří Kuděla. Česko se tak řadí mezi dalších 57 generálních konzulátů působících v Miláně. Český generální konzulát tam byl uzavřen v roce 2008 v rámci finančních úspor a fungoval zde od té doby pouze honorární. Staronový úřad v Miláně otevřel ve středu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Přechod z honorárního na generální konzulát spočívá především ve větším rozsahu konzulárních služeb českým občanům v severní Itálii, nebudou tak muset jezdit do jižnějšího Říma, kde je české velvyslanectví. Podle Černínského paláce přechod reflektuje nárůst ekonomického významu Itálie pro Česko. Konzulát totiž obsáhne regiony Lombardie, Benátsko, Piemont, Valle d´Aosta a Trentino Alto Adige, v nichž vzniká 46 procent celkového HDP Itálie. Česká podnikatelská komunita tak vedle sídla Czech Trade, Czech Tourism a Českého centra otevřením generálního konzulátu získá zásadní institucionální podporu i podporu v oblasti specializovaných služeb, uvedl Černínský palác. 

Otevření generálního konzulátu v Miláně se ve středu účastnil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ten je na dvoudenní návštěvě Itálie, doprovází ho i manželka.

„Itálie je jedním z šesti největších obchodních partnerů České republiky. Naše hospodářská spolupráce nikdy nebyla tak intenzivní jako nyní. Otevření generálního konzulátu v jednom z nejbohatších evropských regionů je tak dalším důkazem rostoucího ekonomického významu Itálie pro ČR,“ řekl Petříček.

„Vzájemný obchod České republiky a Itálie vzrostl za posledních pět let o čtvrtinu, sever Itálie je navíc pro naše vzájemné ekonomické vztahy klíčový. Proto jsem velmi rád, že se nám podařilo po deseti letech činnost generálního konzulátu obnovit,“ dodal šéf české diplomacie. 

Ve čtvrtek se Petříček v Římě sejde se svým italským protějškem Enzem Moaverem Milanesim. Setká se rovněž s předsedkyní zahraničního výboru dolní komory italského parlamentu Martou Grandeovou a vystoupí v think-tanku Instituto Affari Internazionali (IAI).

,