NOUZOVÝ STAV

Opozice zavařila Babišovi. Pandemický zákon nebude jistý do poslední chvíle

NOUZOVÝ STAV
Opozice zavařila Babišovi. Pandemický zákon nebude jistý do poslední chvíle

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hladký přechod z nouzového stavu na dohodnutý pandemický zákon se začíná vládě Andreje Babiše komplikovat. Předloha, na které se vzácně shodl vládní kabinet spolu s opozicí, měla projít Senátem, kde však zástupci horní komory budou napravovat legislativní chyby. Nouzový stav ale končí v sobotu a pokud se zákon nepodaří schválit znovu Poslaneckou sněmovnou spolu s podpisem prezidenta Miloše Zemana do pátku, bude muset vláda vyhlásit opatření podle jiného zákona. Není tak navíc jasné, zda by se zavedly restrikce ve stejné míře jako doposud.

Komplikace provází pandemický zákon od té doby, co opustil stěny Poslanecké sněmovny. Zamířil totiž od Senátu, kde má drtivou většinu opozice, přes kterou neprochází snadno řada vládních předloh. Zástupci horní komory ale chtějí přepracovat i pandemický zákon, i když na něm byla dříve shoda mezi vládou a právě opozicí. Vládní strany hnutí ANO a ČSSD spolu s komunisty hovoří o nemilém překvapení, protože se jedná o problém související s nouzovým stavem.

Ten má totiž končit v sobotu a pokud by zákon ve středu Senát shodil, tak by se musel vracet zpět do Poslanecké sněmovny, která by se mimořádně sešla v pátek. Zákon ale ještě musí také podepsat prezident. O to ho žádal i premiér Andrej Babiš na úterní schůzce.

Senátoři sami uvádějí, že legislativní chyby musí být upraveny, protože některá opatření by zůstala i poté, co by skončila pandemická pohotovost. „V praxi to znamená, že pokud bude ukončen na základě rozhodnutí vlády nebo Poslanecké sněmovny stav pandemické pohotovosti, mimořádná opatření zůstanou v platnosti až do doby platnosti celého zákona. Dále je v zákoně nutno provést i další drobné legislativně technické opravy,“ uvedl senátor Tomáš Goláň (ODS).

Kromě toho se bude upravovat část s kompenzacemi, což je reakcí na verdikt Ústavního soudu, podle kterého nejsou protiepidemická opatření řádně zdůvodněna a kompenzována. Na tomto bodu panuje mezi zástupci horní komory shoda a nemělo by tak být problémem, aby došlo ke schválení.

Podle opozičních stran ale není přepsání zákona žádnou komplikací. „Na úterním jednáním všechny strany jasně deklarovaly, že v Senátu usilují jen o nutnou úpravu zásadních chyb, které zákon z pera ministerstva zdravotnictví obsahuje. Za naši koalici Spolu mohu jednoznačně slíbit, že to dodržíme. Pokud se tak zachovají i ostatní, tak je situace mnohem méně komplikovaná, než se na první pohled může zdát,“ řekla pro Echo24 šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle předsedkyně TOP 09 také uvedla, že pokud by se zákon neschválil, tak by se boj s koronavirovou nákazou stal nereálným a následný chaos by prý přinesl katastrofálnější důsledky.

I předseda ODS Petr Fiala pro Echo24 potvrdil, že jeho spolustraníci dělají vše pro to, aby se zákon včas schválil. Zároveň ale odmítá, že by opozice mohla mít odpovědnost za to, kdyby nastaly nějaké komplikace. „Vláda nemá co na koho házet. Srovnejte si katastrofální čísla z České republiky s čísly z evropských zemí. Je zřejmé, že vláda dovedla zemi do kritické situace. Odpovědnost za to má vláda a z toho se nevymluví,“ řekl pro Echo24 Fiala.

Nouzový stav je nyní prodloužen do 27. února. I kdyby ho prezident Miloš Zeman podepsal v pátek, je nutné, aby vyšel ve sbírce zákonů. Kabinet Andreje Babiše nepočítá s tím, že by žádal Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Pokud by došlo ke zpoždění přijetí pandemického zákona, ministerstva by zřejmě postupovala podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ten ale neumožňuje plošná opatření jako nouzový stav.