Neshody v Babišově vládě. ČSSD i komunisté prochází „sebereflexí“ a útočí na ANO
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve vládní koalici to vře. Ministři z ČSSD si čím dál více sypou popel na hlavu kvůli aktuálnímu dění okolo vládních opatření. V posledních několika týdnech si také neodpustili několik kritických poznámek směrem ke svým kolegům z ANO. Podobnou sebereflexí prochází i KSČM, která po katastrofálních výsledcích v krajských a senátních volbách prochází interní analýzou a o jejíž hlasy se opírá i menšinová vláda. Na tu komunisté tlačí tím, že podmiňují schválení státního rozpočtu na příští rok snížením plánovaného vojenského rozpočtu o deset miliard korun.
O zřejmě největší mediální rozruch se postarala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která během neformálního rozhovoru s Českou televizí označila Babiše za „debila“. „To je bordel, co ten Babiš udělal, a teďkon to všichni musíme slíznout. To je debil. Pardon, s prominutím. Děkuju, nashle,“ řekla členka vlády. Kamera i mikrofon ale běžely nadále, záznam poté v neděli odvysílal pořad 168 hodin.
Výrok rozproudil diskuze na sociálních sítích, kritiku si vysloužila jak ministryně, tak Česká televize. „Šlo o vyjádření v emocích. Když máte velkou zodpovědnost, tak bez nich to prostě někdy nejde, nejsem robot. Jsme uprostřed druhé vlny pandemie a pro mě je priorita řešit tyto bezprecedentní problémy než jeden výrok,“ dodala Maláčová později serveru iRozhlas.cz.
Zástupkyni koaliční strany a místopředsedkyni sociálních demokratů Babiš již v minulosti kritizoval a oba se poměrně často vzájemně osočují na veřejnosti. Kritika premiéra vyvstává především kvůli koronavirové situaci v České republice, kterou se vládě nepodařilo zkrotit. Razantní opatření, která měla vést ke zpomalení epidemie, kabinet přijal až po konání krajských a senátních voleb, jež se uskutečnily na začátku října.
Předseda ČSSD Jan Hamáček nevidí důvod k tomu, aby se ministryně Maláčová omlouvala Babišovi. V rádiu Impuls nicméně dodal, že chování ČT je podle něj v tomto případě za hranou. Sama veřejnoprávní televize považuje reportáž za hraniční a interně se jí zabývá.
Sám Hamáček sáhl po sebereflexi a připustil pochybení na straně vlády. Podle něj by současné problémy s covidem nevznikly, kdyby se 1. září neotevřely školy. Kdyby k tomu datu nastal takzvaný lockdown, nový typ koronaviru by zmizel, řekl v Partii na CNN Prima News. Za jednu z dalších chyb označil to, že se v létě nesešla ani jednou ústřední epidemiologická komise. Podle Hamáčka měl také už v létě zasednout ústřední krizový štáb.
I ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uznal nedostatky ohledně zavádění opatření proti šíření koronaviru. Vláda podle něj zaspala. „Myslím si, že některé kroky jsme měli udělat o 14 dní dřív, než byly učiněny,“ řekl v rozhovoru pro server Seznam Zprávy. „Rozhodnutí se měla udělat dříve. Například i nošení roušek ve vnitřních prostorech, což chtěl dříve i (tehdejší) ministr Vojtěch. To mohlo přispět k tomu, že by se situace vyvíjela pomaleji,“ dodal ministr.
Lítost nad kroky svých kolegů ve vládě vyjádřil také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Pozdě bycha honit. Nemám čisté svědomí. Měli jsme být v srpnu přísnější a neřídit se tím, co si lidé přejí,” řekl na konto situace v České televizi hned po jednání o nejnovějších opatřeních 12. října. V pořadu Rozstřel na iDnes.cz později doplnil, že se vláda měla v létě postavit proti rozvolňování. „Už v polovině srpna jsme měli být tvrdší. Příliš jsme se oddali tomu, jak jsme to zvládli v první vlně,“ dodal v pořadu.
Nedaří se nám vystupovat ze stínu Andreje Babiše, míní Dolejš
Nejsou to jen sociální demokraté, kteří prochází nejistým obdobím. Na stejnou vlnu se dostali i komunisté, kteří svými hlasy v Poslanecké sněmovně podporují menšinovou vládu ANO a ČSSD. V krajských a senátních volbách ale KSČM pohořela, což vyústilo v to, že předseda komunistů Vojtěch Filip ani vedení strany nebudou obhajovat své pozice na dalších stranickém sjezdu.
Filip nechtěl volební výsledek spojovat s tolerancí menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Podle něj první analýzy ukazují, že KSČM ve volbách neztratila hlasy na úkor ANO, ale že její dřívější voliči nepřišli hlasovat. Ve vedení strany potom zůstávají názory na toleranci kabinetu stejné jako v roce 2018, kdy se komunisté s ANO na tomto mocenském uspořádání dohodli.
Jeho stranický kolega a poslanec Jiří Dolejš si ale myslí, že se blíží ta pravá chvíle, kdy by měli komunisté zvážit podporu vlády a případně se od ní oddělit. „Nedaří se nám vystoupit ze stínu Andreje Babiše, vládá s ním je taktický manévr vynucený okolnostmi,“ řekl v rozhovoru pro DVTV. Podle něj strana stojí na křižovatce a potřebuje nové tváře.
Tlak na vládu ze strany komunistů zároveň neustupuje. Komunistická předsedkyně rozpočtového výboru sněmovny Miloslava Vostrá řekla v České televizi, že KSČM chce deset miliard z armádního rozpočtu převést do rozpočtové rezervy a použít je v souvislosti s epidemií koronaviru, jinak státní rozpočet nepodpoří.