„Scholz v Pekingu podkopával Evropu.“ Německo podle kritiků nezměnilo politiku vůči Číně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Návštěva Číny německého kancléře Olafa Scholze podle expertů ohrozila jednotu EU a je v rozporu se strategií německé vlády. Současná koaliční vláda totiž dříve slíbila, že změní svůj přístup k Číně, a to včetně snížení své závislosti na asijské velmoci. Kritici poukazují na to, že návštěva Pekingu dokazuje, že Německo svou politiku vůči Číně ve skutečnosti nezměnilo, píše server Deutsche Welle.
Scholz se v pátek setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, cestu do Pekingu německý kancléř absolvoval i přes mezinárodní skepticismus. Scholz je tak prvním z vůdců zemí G7, který Čínu od pandemie navštívil. Podle Scholze se s čínským prezidentem bavili o široké škále problémů, včetně ukrajinské války, lidských práv a použití jaderných zbraní, přičemž se oba shodli na tom, že vyhrožování jejich použitím je "nezodpovědné a nebezpečné".
Podle Scholze se oba vůdci setkali "v době velkého napětí", což odráželo výzvu Si Ťin-pchinga k tomu, aby Čína a Německo zvýšily spolupráci uprostřed "dob změn a nepokojů". Scholz při příjezdu do Pekingu zdůraznil potřebu udržovat ekonomickou spolupráci s Čínou, a to i přes varování německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové.
Podle expertů Scholzova cesta vysílá signál, že i přes sliby německé vlády se vztahy s Čínou nezměnily. "Cesta vysílá zprávu, že i když by měl Berlín vážně přehodnotit vztahy s Čínou, vrací se k běžnému provozu," řekla Deutsche Welle Zsuzsa Anna Ferenczyová, odborná asistentka na National Dong Hwa University na Tchaj-wanu a bývalá politická poradkyně Evropského parlamenu.
„Ačkoli si myslím, že Evropa potřebuje najít způsob, jak konstruktivně mluvit s Čínou ze silné pozice, to, co Berlín dělá, tuto pozici podkopává tím, že sleduje své vlastní zájmy na úkor vznikající a křehké evropské jednoty, kterou jsme viděli od počátku ukrajinské války,“ dodala Ferenczyová.
Německý politik a poslanec za stranu Zelených v Evropském parlamentu Reinhard Bütikofer serveru řekl, že Scholzova cesta je v rozporu s dohodou německé koaliční vlády a bude mít také negativní dopad na Evropskou unii. "Vyslal zprávu, že pokračování obchodu a investic bude [pro něj] politickou prioritou," prohlásil Bütikofer.
"Když jsme zakládali novou německou vládu, shodli jsme se, že budoucí německá politika vůči Číně by měla být silně integrována do Evropského parlamentu a mělo by to být koordinováno v transatlantickém vztahu. Ani jedno se nestalo,“ dodal Bütikofer. Cesta podle Bütikofera vyvolá v Bruselu složitější rozhovory a možná i protesty ze zemí střední a východní Evropy. Pobaltské státy minulý měsíc zdůraznily, že je důležité, aby EU mluvila s Čínou jednohlasně.
Před cestou Scholz obhajoval kontroverzní dohodu, která umožnila čínské státní lodní společnosti Costco koupit menšinový 24,9% podíl v jednom z hamburských přístavních terminálů. Ignoroval při tom námitky několika členů kabinetu včetně Baerbockové. Původně mělo Costco převzít 35% podíl, podotýká německý server Deustche Welle.
Sari Arho Havren, čínský výzkumník a profesor v Evropském centru pro bezpečnostní studia George C. Marshalla, řekl serveru, že Scholzova cesta dává Pekingu silný signál. Podle něj Německo „přivede EU, aby viděla Peking znovu v pragmatičtějším a příznivějším světle." Dodal, že "Peking vidí cestu tak, že kancléř jde příkladem, který povzbudí ostatní vedoucí představitele EU, aby následovali jeho příklad a znovu nastolili pragmatičtější přístup ke vztahům s Čínou."