KLDR

KLDR zastavila jaderné a raketové testy. Kim Čong-una chválí Trump i Čína

KLDR
KLDR zastavila jaderné a raketové testy. Kim Čong-una chválí Trump i Čína

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR s okamžitou platností zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici na severu země. S odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA o tom informovala jihokorejská agentura Jonhap. Americký prezident Donald Trump zprávu uvítal, stejně jako tak učinila kancelář jihokorejského prezidenta a čínské ministerstvo zahraničí. S vlažnější reakcí přišel japonský premiér Šinzó Abe, podle kterého je zapotřebí, aby se KLDR zbavila jaderných zbraní.

„Od 21. dubna Severní Korea zastaví své jaderné testy a mezikontinentální starty balistických raket,“ uvedla Jonhap s odvoláním na KCNA. Severní Korea také uzavře jadernou testovací střelnici, aby „dokázala, že dodržuje svůj závazek přerušit jaderné testy“, dodaly agentury.

Podle KCNA Kim zdůvodnil také tento krok tím, že nyní KLDR zaměří úsilí na hospodářský růst a na mír na Korejském poloostrově. Podle něj jeho země už nepotřebuje provádět jaderné testy ani zkoušky mezikontinentálních balistických raket, neboť vývoj svých jaderných zbraní již završila.

„To je velmi dobrá zpráva pro Severní Koreu a svět – velký pokrok!“ reagoval na twitteru Trump, který zároveň dodal, že se těší na chystaný summit s Kim Čong-unem.

Kancelář jihokorejského prezidenta Mun Če-ina označila oznámení za „smysluplný pokrok“ směřující k zbavení Korejského poloostrova jaderných zbraní. Vyhlídky na úspěch budoucích rozhovorů s KLDR se tak prý zlepšují.

Čínské ministerstvo zahraničí ve svém sobotním prohlášení krok KLDR rovněž uvítalo. „Čínská strana věří, že rozhodnutí Severní Koreje pomůže zlepšit situaci na poloostrově...Čína to vítá,“ stálo v prohlášení, které čínské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na svých webových stránkách.

„Toto oznámení je krok kupředu, který bych rád uvítal. Důležité ale je, aby to vedlo k úplné a ověřitelné denuklearizaci. Toto chci zdůraznit,“ prohlásil japonský premiér Abe. Japonský ministr obrany Icunori Onodera upozornil, že ještě nenastal správný čas k snížení dosavadního mezinárodního tlaku na KLDR.

Severní Korea doposud hájila nutnost pokračovat ve svých raketových a jaderných zbrojních programech, navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN. Tvrdila přitom, že se jedná o nezbytný odstrašovací prostředek s ohledem na nepřátelský postoj USA. Spojené státy mají od korejské války z let 1950 až 1953 rozmístěných na jihokorejském území 28.500 vojáků.

Severokorejskou vstřícnost považují mnozí odborníci za výsledek již velmi citelných ekonomických dopadů sankcí Rady bezpečnosti OSN, které podle všeho již mnohem poctivěji než dříve dodržuje především Čína, hlavní spojenec KLDR.

Kim Čong-un svůj krok oznámil týden před plánovaným mezikorejským summitem. S jihokorejským prezidentem se má sejít v demilitarizované pohraniční zóně v obci Pchanmundžon. Půjde o první mezikorejský summit po více než deseti letech.

Jižní Korea v těchto dnech naznačila, že má na nadcházejícím mezikorejském summitu v plánu zahájit rozhovory o oficiálním ukončení války na Korejském poloostrově. Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Prezident Mun Če-in také řekl, že vidí možnost podpisu mírové dohody, či dokonce mezinárodní pomoci pro severokorejskou ekonomiku, pokud se KLDR vzdá nukleárních zbraní.

Kim Čong-un v březnu navštívil Čínu na své první zahraniční cestě od nástupu do čela země. Schůzka s prezidentem Si Ťin-pchingem byla podle pozorovatelů přípravou na očekávaný summit obou Korejí.

Echo24, ČTK