Huawei ovládl českou politickou scénu. Čína mluví o výmyslech západu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kauza Huawei ovládla českou politickou scénu. Poté, co se ke kauze vyjádřili prezident, premiér, vláda a řada politiků, oznámil pražský primátor, že Praha analyzuje rizika spojená se společnostmi Huawei a ZTE. V pondělí dodal, že analýzu rozšířil i na městské společnosti. Debata o riziku čínské firmy se naplno rozjela i v Polsku. To zváží zákaz používání výrobků Huawei úřady. Takové řešení je ale dle českých politiků předčasné a zdůrazňují společný postoj Evropské unie.
Varování před produkty Huawei a ZTE bere vážně Praha, proto primátor města Zdeněk Hřib zadal zpracování analýzy rizik. „Hotová by měla být do konce ledna. Nejde primárně o telefony, ale hlavně o síťové komunikační prvky od firem Huawei a ZTE. Důsledkem může být výměna některých komponent,“ uvedl pro Echo24 pražský primátor Hřib. „Dle NÚKIB lze bezpečnostní rizika zohlednit i při zadávání nových zakázek,“ dodal.
Žádné klíčové systémy od těchto společností by hlavní město nemělo nevyužívat, uvedl pražský magistrát s tím, že pouze několik zaměstnanců úřadu má od firmy Huawei služební telefon, jde však o nízké jednotky případů.
Potíže kvůli kauze zřejmě nemá Brno. „Podle mých informací neobsahuje infrastruktura ve vlastnictví Magistrátu města Brna žádný prvek zmíněných firem. Taktéž nevlastníme žádná jiná zařízení těchto výrobců (ať už jde o mobilní telefony nebo jiné). Z toho důvodu o vypracování analýzy rizik neuvažujeme," říká náměstek primátorky Tomáš Koláčný.
Polsko zváží zákaz používání výrobků Huawei úřady
Polská vláda zváží, zda nezakáže úřadům používat výrobky čínské telekomunikační firmy Huawei. Napsala to v pondělí agentura Reuters s odvoláním na vládního činitele odpovědného za kybernetickou bezpečnost. Podle něho rovněž přichází v úvahu přijetí právní úpravy, která by omezila možnost používat telefony Huawei i pro veřejnost. V pondělí pak Čína vyzvala prostřednictvím ministerstva zahraničí k ukončení „výmyslů“ kolem čínské telekomunikační společnosti.
Ještě víc než na mobily Huawei ve státní sféře by se dle části české politické reprezentace měla pozornost soustředit na síťovou infrastrukturu. Plošný zákaz výrobků Huawei, který zvažuje sousední Polsko, tak zatím není na místě.
„Problém, který adresuje NÚKIB, se týká pouze kritické infrastruktury. Plošný zákaz by poškodil jen řadové spotřebitele. Nedůvěryhodnost Huawei je třeba rozhodně řešit na úrovni EU,“ uvedl pro Echo24 předseda pirátů Ivan Bartoš. K přehnaným reakcím po vzoru Polska není důvod ani dle předsedy ODS Petra Fialy. „Stačí dodržovat doporučení, které vydal NÚKIB. K přehnaným reakcím, jež nemají vliv na bezpečnost ČR, není důvod,“ řekl Fiala.
Naopak dle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka by Česko mělo po vzoru Polska zákaz výrobků Huawei zvážit. „Zvážit ano. Samozřejmě by byl lepší postup koordinovat (v EU). Byznys nesmí být nadřazen bezpečnosti a obraně,“ sdělil Bělobrádek.