Náš vládce Vladimir. Rusové zvažují, že změní oficiální Putinův titul
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovo „prezident“ je západní a moderní výraz, který neschvalujeme. Kremelští poslanci vyzývají k tomu, aby byl oficiální titul prezidenta Vladimira Putina změn na tradiční výraz „pravitel“, což v ruštině znamená vládce. Ruská média uvádí, že se titul pravitel hodí pro Putina mnohem více než ten nynější a oficiální.
Vladimir Putin, který vyvolal na konci února smrtící válečný konflikt na Ukrajině, je podle poslanců a spojenců Kremlu pro Rusko spíše vládce než prezident. Podle navrhovatelů jde prý západní a moderní pojem, který Rusko neschvaluje a raději by tradiční výraz pravitel.
Spojenci Kremlu vyzvali ruský lid, aby přestali nazývat Vladimira Putina prezidentem a místo toho ho začali oslovovat jako „vládce“ národa. Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR), která s návrhem v posledních dnech přišla, uvedla, že se titul pravitel pro Putina hodí mnohem více než současný a platný titul prezident. Informuje o tom řada médií, například Newsweek.
Pojem ‚prezident‘ byl poprvé použit na konci 18. století ve Spojených státech a mnohem později se rozšířil do celého světa. „V naší zemi je to podle historických měřítek obecně nové slova,“ cituje deník The Telegraph ruská média. Titul vládce má v Rusku hlubokou historii. Slovo „prezident“ se začalo užívat až na konci éry Sovětského svazu, kdy byl Michail Gorbačov krátce nazýván prezidentem SSSR. Dalším prezidentem pak byl zvolen Boris Jelcin.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Vladimir Putin nemá k této záležitosti žádný postoj. „Právě teď je to všechno ve fázi diskuse,“ dodal.
Slovo vládce či vůdce může být často spojováno s takzvaným kultem osobnosti. Například v KLDR kulturní tvorba a společnost obecně často vynuceně oslavuje „velkého vůdce“ Kim Ir-sena, jehož kult osobnosti byl poté rozšířen na jeho syna, „milovaného vůdce“ Kim Čong-ila. Titul vůdce nadále používá i Kim Čong-un.
LDPR má k Putinovi blízko
LDPR má velmi silné vazby na Kreml, který stranu podle britského deníku Metro často využívá k tomu, aby zjišťovala veřejnou podporu mezi obyvateli pro své radikálnější myšlenky. V dubnu zemřel předseda a zakladatel strany Vladimir Žirinovskij, který byl s Putinem velmi dobrým přítelem.
Tato strana bývá označována za krajně pravicovou a populistickou. Sama sebe vnímá jako středovou a reformní sílu. „Liberální demokraté“ zastávají pozice ruského nacionalismu a imperialismu.
Strana například v minulosti podporovala anexi Polska, Aljašky a Finska podle hranic carského Ruska, požadovala také kontrolu státu nad půdou, zákaz „netradičních“ náboženských sekt, státní vlastnictví ekonomicky strategických odvětví a radikální reformu justice. Žirinovskij také proslul protižidovskými výstupy, ačkoliv bylo poukazováno na jeho židovský původ