Kauza tendru na mýto

ANO dává ruce pryč od Faltýnka. Ten chce poslancům vysvětlovat, proč se pletl do tendru na mýto

Kauza tendru na mýto
ANO dává ruce pryč od Faltýnka. Ten chce poslancům vysvětlovat, proč se pletl do tendru na mýto

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pozice druhého nejmocnějšího muže vládního hnutí ANO Jaroslava Faltýnka je nejistá. Po sérií zpráv o jeho jednání s účastníky soutěže v mýtném tendru v ANO přibývají kritické hlasy. Premiér Andrej Babiš (ANO) rezolutně oznámil, že se ANO musí zbavit všech korupčníků, třeba i Faltýnka. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zase označil Faltýnkovo jednání za nestandardní. Právě premiér Babiš je nyní ve Faltýnkově budoucnosti klíčovým hráčem. Právě na něm záleží, zda Faltýnek kauzu ustojí.

Sám první místopředseda hnutí a předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek se zatím v kauze pokouší „předběhnout“ události. Už koncem týdne avizoval, že spolupracuje s policií, přiznal schůzky s představiteli ÚOHS i Kapsche a v pondělí přidal oznámení, že sám navrhne mýtný tendr jako mimořádný bod sněmovny. Jeho advokát Josef Bartončík o něm v minulém týdnu hovořil jako o spolupracujícím svědkovi v celé kauze. Z toho si střílela část opozice. „Faltýnek je první svědek, co znám, kterému zabavili počítač. To je běžná praxe u nás?“ glosoval situaci na Twitteru pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Možnost vysvětlovat bude mít Fatlýnek z pozice předsedy i na klubu ANO, který se koná v úterý dopoledne před jednáním sněmovny. O žádném ovlivňování tendru na mýto podle něho nemůže být ani řeč.

Kritické články v denících Mafry

Rezolutní vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že hnutí nebude ve svých řadách podporovat žádné korupčníky, se v pondělí objevilo ve dvou denících z vydavatelství Mafra, patřícího do svěřenských fondů premiéra. V minulosti kritické články z Mafry několikrát předznamenaly konec některých politiků ANO v předních politických funkcích.

Rozhovory, v nichž Babiš uvedl, že v kauze policejního prověřování činnosti ÚOHS nepovažuje za vhodné, že první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek suploval roli ministra dopravy Ťoka, otiskly právě pondělní Mladá fronta DNES a Lidové noviny.

Později na webu iDNES vyšel i článek o Faltýnkovu synovi Jiřím, že získal levně dům od podnikatele Ivana Trunečky, kterého zadržela minulý týden policie v souvislosti s razií na radnici městské části Brno-střed. Firmy podnikatele pak podle serveru dostaly stamilionové zakázky od tepláren, kde Jiří Faltýnek působil nejprve v představenstvu a poté v dozorčí radě. Faltýnek mladší odmítl, že by ovlivňoval jakoukoli zakázku. „Ono to ani nejde. Vylučuju nějaké ovlivňování. Kdybych to dělal, nekupuju si to na hypotéku,“ řekl ČTK Jiří Faltýnek.

V Babišově týdenním „hlášení“ o kauze ani slovo

V pravidelném Babišově „hlášení o činnosti“, které zveřejňuje premiér většinou v neděli večer na svém Facebooku, není o kauze zakázky na mýtný tendr a o Faltýnkově roli v ní ani slovo. Text má sice 20 tisíc znaků, premiér se ke kauze, v níž kromě Faltýnka figuruje i komunální politik hnutí ANO Jiří Švachula, nezmiňuje.