Polská válečná minulost

Přepisujete historii, zlobí se Izrael na Poláky za zákon o „polských koncentrácích“

Polská válečná minulost
Přepisujete historii, zlobí se Izrael na Poláky za zákon o „polských koncentrácích“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu obvinil Polsko z pokusu o přepsání historie a popírání holokaustu. Reagoval tak na snahu přijmout novelu zákona, která by označení nacistických koncentračních táborů v Polsku jako „polských táborů“ učinila ilegálním.

Netanjahu se nechal na nedělním vládním setkání slyšet, že Izrael „nebude tolerovat překrucování pravdy, přepisování dějin a popírání holokaustu“, jak jej citoval britský server Telegraph. Izraelští politici rovněž povolali polského vyslance v zemi, aby vyjádřili svůj nesouhlas s legislativou, za jejíž porušení by hrozila pokuta i trest uvěznění.

Kontroverzní zákon představuje zásadní krok polské nacionalistické vlády vynutit si svůj postoj, že termín „polské tábory“ představuje německou snahu „dělit se“ o odpovědnost za holokaust. V Polsku přetrvává názor, že Poláci byli za druhé světové války hrdiny, zatímco historici poukazují na fakt, že i tamní obyvatelé kolaborovali s nacisty a dopustili se válečných zločinů. Zákon, jež pravděpodobně získá podporu v senátu a pak ho ještě musí podepsat prezident Andrzej Duda, vyvolal v Izraeli rozhořčení. Stát Izrael vznikl na základech sionismu krátce po druhé světové válce a je domovem pro mnohé přeživší holokaustu i jejich potomky.

Izraelský premiér vyjádřil rovněž obavy z načasování návrhu novely, který prošel polským Sejmem v předvečer Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Netanjahu doufá, že zákon ještě projde výraznou změnou. „Taková legislativa nenapomůže dalšímu odkrývání historických pravd, naopak může bránit svobodě slova,“ prohlásil jeho mluvčí. K jeho slovům se přidal izraelský ministr školství Naftali Bennett, když polský pokus označil za „ostudné pohrdání pravdou“.

Polská vláda na izraelské pobouření reagovala tvrzením, že záměrem nebylo omezovat svobodu projevu v souvislosti s dějinami a holokaustem. „Židé, Poláci a další oběti by měli být strážci vzpomínky na všechny, kteří byli zavražděni nacisty. Auschwitz-Birkenau není polské jméno a Arbeit Macht Frei není polská fráze,“ napsal polský premiér Mateusz Morawiecki na Twitteru.

red, jhr