Zákaz knih v Texasu

Mein Kampf je v pořádku, Shakespeare ne. Texas zakázal ve vězeních tisíce knih

Zákaz knih v Texasu
Mein Kampf je v pořádku, Shakespeare ne. Texas zakázal ve vězeních tisíce knih

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Texaské oddělení trestního soudnictví ve věznicích po celém státě zakázalo čtení více jak 10 000 knižních titulů. Podle něj obsahují nevhodné motivy jako otevřené zobrazení násilí a sexu nebo návody na kriminální činnosti. Britský Guardian uvedl, že zákaz má celou řadu odpůrců kritizující jeho nesmyslnost. Vadí jim, že se na seznamu zakázané literatury objevilo díla britského komediálního uskupení Monty Python nebo sbírka Shakespearových sonetů, zatímco spis Adolfa Hitlera Mein Kampf cenzurou prošel.

Texas vydal seznam, na němž figuruje celkem 248 281 děl, která stát trestancům schválil ke čtení, a 10 073 knih, které při cenzorském šetření neprošly. Vedle zmíněné literatury zákaz dostalo i textové přepracování dobrodružství Homera Simpsona jménem Little Book of Laziness, kniha cvičící postřeh Kde je Waldo? nebo román Purpurová barva, za nějž si jeho autorka Alice Walkerová odnesla roku 1983 Pulitzerovu cenu. 

Texaský deník The Dallas Morning News zjistil, že mezi kritéria definující, zda kniha projde do věznic, patří jak hledisko obsahové, tak hledisko fyzického vzhledu knihy. Některé vazby totiž mohou být vhodné pro ukrytí a podloudné pašování nežádoucích předmětů. Mimo to však kontroloři vyloučili ty tituly, jež nabádají ke kriminální činnosti a pojednávají o násilí, znásilnění, incestu, nekrofilii a dalších společenských deviacích. 

Purpurová barva byla vyřazena, protože údajně čtenáři naznačuje, že hlavní hrdinku příběhu zneužíval její otec. Komiksová zpracování seriálu Živí mrtví a Hra o trůny anebo některá díla komiků skupiny Monty Python zase cenzoři neuznali z toho důvodu, že zobrazují nahotu a sex. Kniha Padesát odstínů šedi a její pokračování od autorky E. L. Jamesové jsou ale povoleny. 

Stejně tak si trestanci mohou přečíst rasistický spisek Men Kampf, který při svém pobytu ve vězení sepsal Adolf Hitler. Dostanou se také k dílu bývalého šéfa jedné z organizací Ku-klux-klanu Davida Dukea. Podle mluvčího oddělení trestního soudnictví Jasona Clarka však tato díla korespondují s tím, co udávají směrnice. „Mein Kampf je na seznamu povolené literatury proto, že neporušuje žádné z uvedených pravidel,“ řekl.

Zákaz má své kritiky. Výkonný ředitel texaské pobočky Americké unie občanských svobod Terri Burke pro The Dallas Morning News uvedl, že trestanci by měli mít ke knihám stejný přístup jako kdokoliv jiný. „Podle mě není pro zakazování knih ve věznicích omluvy. Existuje celá řada práv, kterých se věznění lidé musí vzdát, ale tohle právo by to mít nemělo. Adolf Hitler a David Duke by měli být stejně přístupní jako Alice Walkerová,“ řekl.

red, jh