Vedení účetnictví v eurech neznamená smrt koruny. A zastánce eura utiší
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Petra Fialy plánuje už delší dobu změnu, která umožní vést vedení účetnictví a daňovou evidenci v eurech. Novinka je naplánovaná na leden roku 2024 a pomohla by zejména firmám, které se pohybují v zahraničním obchodě. Zastánci přijetí eura ale podle ekonomů oslovených redakcí Echo24 mohou smutnit, protože jim odpadává jejich silný argument, že jsou firmy obchodující se zahraničními společnostmi v nevýhodě kvůli kurzovému riziku. Pokud se podaří vládní koalici změnu uskutečnit, tak se o smrti české koruny nedá hovořit.
Možnost vést účetnictví a daňovou evidenci v eurech přinesla koalice Spolu. Ta to měla ve svém programu do voleb v roce 2020. Návrh pak byl přenesen i do programového prohlášení vlády, které odsouhlasili i hnutí STAN a Piráti na vládní úrovni. Ministr financí Zbyněk Stanjura pak uvedl, že možnost vedení účetnictví v eurech bude pro firmy dostupné od ledna roku 2024.
Spolu s touto změnou se však nabízí otázka, zda se nejedná o faktický konec české koruny. Podle ekonomů je však názor zcela opačný. Pokud totiž stát povolí možnost fakturace i v eurech, tak odpadají argumenty zastánců měny Evropské unie. Z toho důvodu by to tak mohlo mít i efekt, že se uklidní vášně mezi zastánci eura a podporovatelů české koruny.
„Podle mého by to zastánce eura mělo utišit. Jedním z hlavních argumentů příznivců eura je údajná nespravedlnost, když české firmy, obchodující primárně se zahraničním, jsou vystaveny kurzovému riziku. Nyní by tyto do Evropské unie zaintegrované české firmy mohly jet naplno v eurech, bez kurzového rizika, jako by byly v eurozóně,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň s tím, že i argument o kurzovém riziku je velmi slabý. Koruna je totiž dle něj dlouhodobě stabilní.
Pro stát však bude dle Bartoně zásadní, zda budou firmy budou moci platit stát daně v eurech. „A pokud ano, tak jestli bude čistě na okamžité volbě v době platby, v jaké měně daň zaplatí. To by byl celkem zásadní krok, stát by na tom vždy prodělal, neboť každý plátce by se vždy rozhodl podle okamžitého kurzu, v jaké měně zaplatí, aby jej to stálo méně,“ dodává Bartoň. Pokud však budou muset firmy předem platbu vybranou měnou nahlásit, tak by se už o ztrátu nemuselo jednat.
Na možnosti vést účetnictví v eurech by mohly vydělat firmy, které obchodují v zahraničí a zejména exportéři. To si myslí i hlavní ekonom platební společnosti Roger Dominik Stroukal, podle kterého se také nedá hovořit o možném konci české koruny. „Myslím si opak. Byl jsem v minulosti jeden z těch, podle kterých se jedná o rozumnou střední cestu. Pokud se stále budeme hádat, zda chceme korunu, nebo euro, tak nechme nechat účtovat lidi v eurech. Zároveň zaveďme ale také možnost vyplácet lidi v eurech,“ navrhl další možnost pro Echo24 Stroukal.
Pokud má podle něj firma příjmy v eurech, tak by zaměstnanci, pokud chtějí, mohli mít možnost výplaty v eurech. „Když takto bude firma fungovat, tak ať si každý vybere. Myslím si, že je to rozumné oproti hádkám, kdy se přijme euro a nebo kdy je to lepší. Pokud se to někomu vyplatí, tak ať tu možnost má,“ řekl dále Stroukal.
Jednalo by se tak dle něj o zefektivnění práce, ušetření peněz v nákladech a nikomu by to neublížilo nebo by to nikoho netrápilo. „Přijde mi to liberální a je to fér. Většina společností dle průzkumů z poslední doby euro nechce, takže ty to dělat nebudou a pro ně se nic nemění,“ dodal Stroukal.