chystané nákupy v německu

EPH a Seven Energy chtějí získat německé elektrárny Engie

chystané nákupy v německu
EPH a Seven Energy chtějí získat německé elektrárny Engie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

 České společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského a holding Seven Energy Pavla Tykače předložily konkurenční nabídky na elektrárny francouzské firmy Engie. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací. Nabídky se podle zdrojů týkají elektráren blízko Mnichova a Brém a většinového podílu v elektrárně ve Wilhemshavenu.

Zdroje odhadují, že prodej těchto aktivit firmě Engie celkově vynese několik stovek milionů eur. Společnosti EPH a Seven Energy agentuře Reuters řekly, že mají zájem o akvizice v Německu. Odmítly však sdělit, zda podaly nabídky na elektrárny firmy Engie.

Podobně se společnosti vyjádřily také pro ČTK. „Spekulace o akvizičních záměrech zásadně nekomentujeme. Samozřejmě hledáme další investiční příležitosti na vybraných trzích,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj. „Máme zájem rozšiřovat svoje podnikání do Evropy. Evropské akvizice různě sledujeme a vyhodnocujeme, ale žádnou nekomentujeme, ať už se jí účastníme nebo ne,“ dodala mluvčí Seven Energy Gabriela Sáričková Benešová.

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Většinovým vlastníkem holdingu je podnikatel Daniel Křetínský. Nově vzniklý holding Seven Energy zastřešuje firmy finančníka Pavla Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en.

Firmy EPH a Seven Energy nejsou vzájemně propojeny, mají však podobné plány. Obě mají zájem o nákup starších uhelných a plynových elektráren, kterých se nyní zbavují velcí hráči jako Engie, Vattenfall a EnBW, protože přesunují pozornost k výrobě energie z obnovitelných zdrojů, napsala agentura Reuters.

Fosilní paliva se na výrobě elektřiny v Evropské unii stále podílejí téměř polovinou. EPH a Seven Energy podle Reuters sázejí na to, že elektrárny na fosilní paliva bude během příštích dvou desetiletí zapotřebí udržovat v provozu jako záložní zdroje k zajištění stabilních dodávek elektřiny.

,

18. května 2018