chystané nákupy v německu

EPH a Seven Energy chtějí získat německé elektrárny Engie

chystané nákupy v německu
EPH a Seven Energy chtějí získat německé elektrárny Engie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

 České společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského a holding Seven Energy Pavla Tykače předložily konkurenční nabídky na elektrárny francouzské firmy Engie. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací. Nabídky se podle zdrojů týkají elektráren blízko Mnichova a Brém a většinového podílu v elektrárně ve Wilhemshavenu.

Zdroje odhadují, že prodej těchto aktivit firmě Engie celkově vynese několik stovek milionů eur. Společnosti EPH a Seven Energy agentuře Reuters řekly, že mají zájem o akvizice v Německu. Odmítly však sdělit, zda podaly nabídky na elektrárny firmy Engie.

Podobně se společnosti vyjádřily také pro ČTK. „Spekulace o akvizičních záměrech zásadně nekomentujeme. Samozřejmě hledáme další investiční příležitosti na vybraných trzích,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj. „Máme zájem rozšiřovat svoje podnikání do Evropy. Evropské akvizice různě sledujeme a vyhodnocujeme, ale žádnou nekomentujeme, ať už se jí účastníme nebo ne,“ dodala mluvčí Seven Energy Gabriela Sáričková Benešová.

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Většinovým vlastníkem holdingu je podnikatel Daniel Křetínský. Nově vzniklý holding Seven Energy zastřešuje firmy finančníka Pavla Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en.

Firmy EPH a Seven Energy nejsou vzájemně propojeny, mají však podobné plány. Obě mají zájem o nákup starších uhelných a plynových elektráren, kterých se nyní zbavují velcí hráči jako Engie, Vattenfall a EnBW, protože přesunují pozornost k výrobě energie z obnovitelných zdrojů, napsala agentura Reuters.

Fosilní paliva se na výrobě elektřiny v Evropské unii stále podílejí téměř polovinou. EPH a Seven Energy podle Reuters sázejí na to, že elektrárny na fosilní paliva bude během příštích dvou desetiletí zapotřebí udržovat v provozu jako záložní zdroje k zajištění stabilních dodávek elektřiny.

,

18. května 2018