Babiš v USA

Babišův politický vrchol. Setká se s Donaldem Trumpem, navštíví CIA

Babiš v USA
Babišův politický vrchol. Setká se s Donaldem Trumpem, navštíví CIA

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už brzy dosáhne svého politického vrcholu. Co se nepodařilo prezidentu Miloši Zemanovi za poslední tři roky, podařilo se českému premiérovi za rok a čtvrt ve funkci. Setká se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš chce s šéfem Bílého domu mluvit o obchodu, NATO či vztazích USA s EU. Babiš také těsně před svým odletem do USA v úterý uvedl, že má na programu návštěvu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Dostal prý pozvání.

Babiše čeká ve čtvrtek večer středoevropského času jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým chce mluvit zejména o kybernetické bezpečnosti, mezinárodní situaci a o zachování obchodu bez bariér mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

Babiš je po osmi letech prvním českým premiérem, který dostal pozvání na bilaterální jednání v Bílém domě. Naposledy byl v Bílém domě premiér Petr Nečas (ODS).

Podle vyjádření Bílého domu budou Babiš s Trumpem jednat o posílení dvoustranných vztahů, o potřebě společně čelit globálním výzvám, včetně problémů kybernetické a energetické bezpečnosti, a o vzájemném obchodu. Není vyloučeno, že politici budou diskutovat i o možné dodávce 12 víceúčelových vrtulníků pro českou armádu. Američané patří mezi favority zakázky.

Jednat se bude i o helikoptérách

Babiš před odletem uvedl, že ministerstvo obrany má čtyři až pět potenciálních dodavatelů na helikoptéry, z toho oslovilo i dva americké producenty. Premiéra proto na cestě do USA doprovází náměstek ministerstva obrany Jakub Landovský (ČSSD). „Přijde na to řeč. Není to tak, že bych já vyjednával kontrakt, je to záležitost ministerstva obrany. Čeká se na orientační nabídku,“ řekl premiér před odletem.

Babiš se chce při cestě v USA věnovat i posílení spolupráce ve vědě a výzkumu. Podle svého dřívějšího vyjádření by měl ve středu, den před přijetím v Bílém domě, jednat se zástupci amerických univerzit a vědeckých institucí. Ve Spojených státech bude český premiér do pátku.

Česko-americké vztahy zažívají v posledním roce oživení. Loni Česko navštívili mimo jiné tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan nebo tehdejší americký ministr obrany James Mattis. Letos v únoru byl v USA český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Do Bílého domu chtěl i Zeman

O pozvání do Bílého domu dlouhodobě usiloval český prezident Miloš Zeman. Po zvolení Trumpa, kterého Zeman podporoval, Hrad uvedl, že český prezident dostal pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem na jaro 2017, setkání se ale dosud neuskutečnilo. Sám Zeman nyní schůzku považuje za nepravděpodobnou.

 

 

, , kva

6. března 2019