Zlatá bula, Com Truise a panelový experiment

Zlatá bula, Com Truise a panelový experiment

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Zlomové okamžiky české historie

Výstava z projektu Založeno 1918 ke stému výročí vzniku Československa představí formou originálních archiválií a dalších unikátních předmětů zlomové okamžiky ve vývoji českého státu od 10. století do současnosti. Návštěvníci zhlédnou například pohřební insignie Přemysla Otakara II. či originál Zlaté buly sicilské.

Výstava Labyrintem dějin českých zemí v Císařské konírně na Hradě potrvá do 1. července 2018.

Největší sportovní skandál

Tonya Hardingová patřila svého času mezi nejlepší krasobruslařky světa, všichni si ji ale budou navždy pamatovat ve spojení s šokujícím útokem na její soupeřku Nancy Kerriganovou. Stěží uvěřitelný příběh jednoho z největších skandálů sportovní historie. V hlavní roli exceluje Margot Robbieová, která zazářila ve filmech Vlk z Wall Street nebo Sebevražedný oddíl.

Já, Tonya, USA, drama, životopisný, 120 min. V kinech od 1. března.

O stavu naší země

Po úspěšné inscenaci Po sametu se režisér Jiří Adámek vrací na jeviště Nové scény ND, aby se zamyslel nad stavem České republiky uprostřed turbulencí současného světa. Jak je pro jeho práci typické, vychází jak z nejrůznějších dokumentárních materiálů, tak třeba i hovorů odposlechnutých v tramvaji či taxíku. 

Nová Atlantida, Nová scéna ND v Praze.

Domácí vězení s grácií

Román amerického prozaika přenese čtenáře do doby, kdy se carské Rusko změnilo v Sovětský svaz a hrabě Rostov je za svou prostořekou báseň – a hlavně proto, že neodešel jako ostatní zastánci starých pořádků do exilu – uvržen na doživotí do „domácího vězení“ v hotelu Metropol. Hrdina však své situaci čelí s humorem, nadsázkou a filozofickým nadhledem.

Amor Towles: Gentleman v Moskvě. Vyšehrad, 472 str.

Završení vesmírné ságy

Producent Seth Haley představí svou třetí desku Iteration, která uzavírá příběh jeho astronautského alter ega zvaného Com Truise, pod nímž dříve vydal alba Wave a Silicon Tare. Kromě elektronické hudby v žánru synthwave slibují pořadatelé i zajímavou podívanou a dechberoucí hru se světlem, koneckonců Seth Haley je původně povoláním grafik.

Koncert Coma Truise se uskuteční 7. března v MeetFactory.

Normalizační experiment

Výstava Moravské galerie v Brně nahlíží skrze díla různých umělců na téma výstavby panelových sídlišť v 70. a 80. letech jako na neopakovatelný urbanistický, architektonický či designérský experiment. Neméně zajímavou etapou „panelákového“ vývoje je pak i sociální a estetická proměna sídlišť po roce 1990.

Výstava Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně trvá do 25. března.

Ze života britské smetánky

Román britského autora Alana Hollinghursta Linie krásy dostává vůbec poprvé jevištní podobu. Dramatizaci Matěje Samce uvádí v plzeňském Divadle J. K. Tyla režisérka Natália Deáková. „Linie krásy není jen homosexuálním románem, ale především silným příběhem a sondou do života vyšší společnosti v konzervativní thatcherovské Británii,“ upozorňují dramaturgové.

Linii krásy hraje Divadlo J. K. Tyla od 17. února.

Republice k narozeninám

Chronologicky uspořádaná historie českého (a slovenského) národa od roku 1918 do současnosti si v krátkých kapitolách všímá politiky, umění, sportu i různých kuriozit (stavebnice Merkur, pexeso...), akcentujíc úspěchy s mezinárodním dosahem. Aby autorka upoutala pozornost dětských čtenářů, zařadila do výkladu i hádanky a anekdoty. Svěží ilustrace vytvořil Lukáš Fibrich.

Lenka Pecharová: Po stopách stoleté dámy. Portál, 184 str. 

2. března 2018