kauza čapí hnízdo

Středočeši budou žádat, aby Babiš vrátil podvodných 50 milionů

kauza čapí hnízdo
Středočeši budou žádat, aby Babiš vrátil podvodných 50 milionů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kauza 50milionové dotace pro Čapí hnízdo, kvůli které byli poslanci Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek a dalších 9 osob obviněni z podvodu, má důležité dějství ve středních Čechách. Výbor regionální rady ROP by měl v úterý rozhodovat o vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování. K tomu ale zřejmě nedojde, neboť ve výboru má většinu opozice. Ta chce také prosadit, aby s příjemcem dotace bylo případně zahájeno řízení o jejím vrácení do státního rozpočtu.

Sněmovna by měla příští úterý jednat o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu řízení. Ve stejný den bude výbor regionální rady ROP Střední Čechy rozhodovat o vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování, jak to navrhlo ministerstvo financí.  Pokud by byl projekt vyřazen, na vyplacené prostředky se bude pohlížet jako na národní dotaci. Vzhledem k rozložení sil ve výboru ale takový výsledek není pravděpodobný. Opoziční STAN, ODS a TOP 09 mají v patnáctičlenném orgánu většinu devíti hlasů.

Na dnešní schůzce se zástupci opozice utvrdili v tom, že by projekt vyřazen být neměl. Zároveň požadují, aby na základě zprávy OLAF bylo s příjemcem dotace zahájeno řízení o jejím vrácení do státního rozpočtu.

„Pokud bychom vyjmuli dotaci na Čapí hnízdo z evropského financování, tak se celá kauza stává národní záležitostí a já se obávám, že se zamete pod koberec. Pokud české orgány o vyjmutí rozhodnou, měly by okamžitě zahájit s žadatelem o dotaci řízení o jejím vrácení,“ uvedl místopředseda výboru Věslav Michalík (STAN).

Další člen Jan Jakob (TOP 09) vyzval hejtmanku a úřad regionální rady k vymáhání škody. Členové výboru také chtějí, aby jim úřad před jednáním poskytl kompletní zprávu OLAF.

, , voš