Trump: Spojené státy musejí nelegální migranty vždy zatýkat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy musejí vždy zatýkat lidi, kteří do země přicházejí nelegálně. V sérii příspěvků na twitteru, v nichž se věnoval hlavně migraci, to uvedl americký prezident Donald Trump. Vyjádřil se rovněž k oddělování dětí migrantů na hranicích s Mexikem od jejich rodičů, kvůli kterému se v posledních dnech na Washington snesla vlna kritiky. Prezident zopakoval i pondělní tvrzení, že v Německu vzrostla kvůli migraci zločinnost. Podle německých statistik je ale počet trestných činů nejnižší od roku 1992.
„Musíme vždy zatýkat lidi, kteří přicházejí do naší země nelegálně,“ uvedl Trump v jednom z tweetů. Z 12 000 dětí, které byly v USA zadrženy, jich podle něj 10 000 jejich rodiče poslali „na velmi nebezpečný výlet“ a jen 2 000 jich bylo se svými rodiči, „z nichž mnoho se pokusilo vstoupit do naší země nelegálně při mnoha příležitostech“.
We must always arrest people coming into our Country illegally. Of the 12,000 children, 10,000 are being sent by their parents on a very dangerous trip, and only 2000 are with their parents, many of whom have tried to enter our Country illegally on numerous occasions.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 19, 2018
Nyní je podle Trumpa nejlepší doba, aby Kongres změnil „směšné a překonané“ zákony o imigraci. Při změnách by měli podle něj mít zákonodárci stále na mysli, že „musíme mít silnou bezpečnost na hranici“. „Pokud nemáte hranice, nemáte zemi,“ poznamenal v jednom z tweetů šéf Bílého domu. Trump by se měl ještě v úterý ve Washingtonu sejít se republikánskými zákonodárci, se kterými chce debatovat o změnách migračních zákonů.
Hlavním problémem při řešení migrace v USA jsou podle Trumpa opoziční demokraté. „Nezajímá je zločin. Oni chtějí, aby imigranti – ať už jsou jakkoli zlí – nelegálně proudili do naší země a zamořili ji, jako MS-13,“ napsal Trump s odkazem na mezinárodní zločinecký gang Mara Salvatrucha, který působí v USA a ve středoamerických státech. Demokraté podle prezidenta nedokážou vyhrát pomocí své „hrozné politiky“, a vnímají tak imigranty jako „potenciální voliče“.
Democrats are the problem. They don’t care about crime and want illegal immigrants, no matter how bad they may be, to pour into and infest our Country, like MS-13. They can’t win on their terrible policies, so they view them as potential voters!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 19, 2018
V jednom z příspěvků se Trump vrátil také k pondělnímu tweetu, ve kterém komentoval migrační debatu v Německu a kritizoval Evropu, že dovolila uprchlíkům, aby „násilně“ změnili její kulturu. „Zločinnost v Německu stoupla od doby přijetí migrantů o deset procent (úřady tyto zločiny ale nechtějí hlásit). V jiných zemích je to ještě horší,“ uvedl na twitteru americký prezident. „Buď chytrá, Ameriko!“ dodal.
Německá média už v pondělí Trumpovo tvrzení o rostoucí zločinnosti vyvrátila. Podle oficiálních statistik je zločinnost v Německu dokonce na nejnižší úrovni od roku 1992.
Podle oficiálních údajů bylo v důsledku politiky „nulové tolerance“ vůči nelegální migraci odděleno od rodičů v posledních týdnech na americko-mexické hranici celkem 2000 dětí. Velkou pozornost v této souvislosti vyvolala nahrávka, která údajně zachycuje pláč dětí odebraných rodičům.
Trump se kvůli rozdělování rodin migrantů stal terčem kritiky nejen v zahraničí, ale i doma. Politika „nulové tolerance“ se nelíbí demokratům i mnohým republikánům. Například dlouhodobý Trumpův kritik, arizonský senátor za republikány John McCain ji označil za „urážku slušnosti amerického lidu“. Je podle něj v rozporu s principy a hodnotami, na kterých byly Spojené státy založeny.
K ukončení politiky „nulové tolerance“ Trumpovu administrativu vyzvalo také jednadvacet demokratických ministrů spravedlnosti amerických států. V dopise zaslaném ministrovi spravedlnosti USA Jeffu Sessionsovi a ministryni vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové označili praxi oddělování dětí za „nelidskou“. Porušuje podle nich práva dětí a také některé ústavní principy.