Přirozená imunita je proti deltě silnější než očkování, uvádí izraelská studie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Imunita, která se v těle infikovaných covidem-19 vyvíjí, je silnější proti koronavirové variantě delta, než dvě dávky vakcíny firem Pfizer a BioNTech, ukázala studie. Lidé s imunitou mají mnohem menší pravděpodobnost nákazy, příznaků i hospitalizace s covidem-19. Nejsilnější imunitu mají pak ti, co prodělali nákazu a jsou i očkovaní.
Izraelská studie zkoumala lékařské záznamy desítek tisíc Izraelců mezi 1. červnem až 14. srpnem, kdy v jedné z nejproočkovanějších zemí světa převládala delta varianta koronaviru. Studie mapovala onemocnění, příznaky i detaily hospitalizace. Podle vedoucích odborníků se jedná o největší studii, která porovnává přirozenou imunitu a imunitu, která se v těle vytvoří po očkování.
Studie sice dokázala, že lidský imunitní systém se dokáže s nákazou velmi dobře poprat sám, odborníci ale od očkování neodrazují. Naopak je podle nich důležité, protože zajišťuje vysokou ochranu před onemocněním i smrtí. Rozhodně pak prý odborníci nechtějí nabádat lidi, aby se nechávali úmyslně infikovat covidem-19, to by mohlo totiž být velmi riskantní a mohlo by dojít ke ztrátám na životech.
Vědci rovněž zjistili, že ti, kteří si onemocněním covid-19 v minulosti prošli a poté byli očkováni jednou dávkou vakcíny Pfizer a BioNTech, byli více chráněni před znovuinfikováním se než ti, kteří již onemocnění prodělali, ale nebyli očkovaní ani jednou dávkou. Někteří vědci rovněž tvrdí, že jedna dávka očkování by dříve infikovaným měla stačit. Jednodávkové očkování tak tímto způsobem probíhá už například v Německu, Francii nebo Izraeli. Například USA ale i v těchto případech doporučuje plné očkování, tedy očkování oběma dávkami vakcíny, ať už se jedná o vakcíny firem Pfizer a BioNTech, Moderna nebo jednodávkové vakcíny společnosti Johnson & Johnson.
„Je to učebnicový příklad toho, že je přirozená imunita opravdu lepší než očkování,“ uvedla Charlotte Thålinová, švédská lékařka a výzkumnice z oblasti imunologie, která se zabývá výzkumem imunitní reakce na SARS-CoV-2. I ona ale zdůrazňuje, že záměrná infekce mezi neočkovanými by vedla k příliš velkému riziku nemocí a úmrtí. „Studie nebere v úvahu to, co virus udělá s tělem, aby se dostalo do tohoto bodu,“ zhodnotila studii izraelských vědců imunoložka z Washingtonské univerzity v Seattlu Marion Pepperová.
Z nové studie izraelských vědců také vyplývá, že lidé, kteří byli očkování v lednu a únoru měli až třináctkrát větší pravděpodobnost, že se v rozmezí června a poloviny srpna nakazí koronavirem, než lidé, kteří už si nákazou prošli. Jedna z analýz pak prokázala, že riziko příznakového onemocnění je u očkovaných 27krát vyšší a riziko hospitalizace až 8krát vyšší, než u lidí s přirozenou imunitou. „Rozdíly jsou obrovské,“ zhodnotila Thålinová, dodala ale, že analyzovaných případů bylo příliš málo. Z 32 000 analyzovaných případů bylo totiž hospitalizováno pouze osm očkovaných a jeden dříve nakažený. Stejné platí i pro analýzu pravděpodobnosti nakažení, z 16 000 očkovaných v lednu a únoru se nakazilo 238 lidí a z 16 000 dříve nakažených se jich znovunakazilo 19. Nikdo z analyzovaných, kdo se nakazil delta variantou koronaviru, nezemřel, ke srovnání úmrtnosti tedy ve studii nedošlo.
Další analýza pak porovnávala 14 000 dříve infikovaných neočkovaných lidí a 14 000 dříve infikovaných, kteří následně ale dostali jednu dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Vědci zjistili, že neočkovaná část lidí měla dvakrát větší pravděpodobnost znovuinfekce než očkovaní jednou dávkou. „Když přirozenou odolnost vůči infekcím posílíte jednou dávkou vakcíny, dostanete se na úroveň, kterou v tuto chvíli nemůžete srovnávat s žádnou vakcínou na světě,“ říká americký lékař a vědec Eric Topol.
Přirozeně získaná imunita je obecně u mnoha infekčních chorob silnější než imunita získaná očkováním, často také vydrží celý život. V České republice se od začátku epidemie koronaviru nakazilo více než 1,6 milionu lidí, plně očkováno je nyní více než 5,6 milionu Čechů.