Rusové hledají hranice Donbasu. Posouvají je do oblastí, které drží Ukrajina
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Obě komory ruského parlamentu v úterý hladce schválily dohody s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou, které se separatistickými regiony nacházejícími se na východě Ukrajiny podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Informovaly o tom agentury. Putin výnosy uznávající nezávislost obou separatistických republik podepsal v pondělí, na základě smluv s jejich vůdci nařídil armádě, aby v regionech zahájila "mírovou misi". Z Kremlu zaznívá informace, že Rusko uzná za nezávislé i ty části „nezávislých“ republik, které v současnosti kontroluje Ukrajina. Tuto informaci potvrdil i šéf DLR Denis Pušilin.
Poslanci Státní dumy dopoledne schválili dohody jednomyslně. Zákonodárci přitom změnili ratifikační zákony, podle nichž smlouvy vstoupí v platnost ihned po jejich zveřejnění, napsala agentura TASS. Ratifikovat dohody s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou předem doporučily Dumě její příslušné výbory. Jednomyslně pak ratifikaci dohod schválili i zákonodárci v horní komoře parlamentu.
Dohody o "přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci" se uzavírají na dobu deseti let s automatickým prodloužením o pětiletá období, napsala dnes agentura TASS.
„Nechme naše zákonodárce, aby dnes sehráli svou roli a nechme proběhnout právní proces (ratifikaci dohody),“ odpověděla Zacharovová na otázku, jaké hranice povstaleckých republik na východě Ukrajiny vlastně Rusko uznává. Později Rusko oznámilo, že bude uznávat za součást nezávislých republik i oblasti, které kontroluje Ukrajina. To podle agentury AP ještě zvyšuje obavy z invaze, protože ruská armáda by mohla postupovat právě i do těchto ukrajinských oblastí.
Šéf DLR: Rusko schválilo nezávislost celé oblasti
Ruský senátor Andrej Klimov dříve podle agentury TASS uvedl, že Moskva uzná nezávislost dvou povstaleckých republik ve východoukrajinském Donbasu v jejich současných hranicích. Povstalci přitom vznášejí nárok i na další území na východě Ukrajiny, která momentálně nekontrolují. V úterý o tom jednal i „parlament Luhaňské lidové republiky“.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale nakonec uvedl, že Rusko uznalo nezávislost povstaleckých regionů "v hranicích, které existovaly v době vyhlášení" jejich nezávislosti v roce 2014. Ukrajinské síly později získaly zpět kontrolu nad velkou částí obou regionů během téměř osmiletého konfliktu, který si vyžádal přes 14 000 mrtvých.
„Naším územím je celý Luhaňský region. Vyzveme Ukrajinu, aby dobrovolně stáhla své jednotky, v opačném případě přijmeme opatření,“ uvedl místopředseda parlamentu v Luhaňsku Dmitrij Chorošilov.
Vůdce Doněcké lidové republiky (DLR) řekl, že Rusko uznalo její nezávislost v hranicích celé Doněcké oblasti, tedy včetně území, které separatisté nyní nekontrolují. Informovala o tom agentura Reuters. "Otázka hranic není jednoduchá, rozhodne se o ní později," řekl Denis Pušilin ruské státní televizi. Vůdce Luhanské lidové republiky se zatím k této věci nevyjádřil.
Proruští separatisté na východě Ukrajiny ovládají přibližně třetinu Luhanské a Doněcké oblasti. Většina Donbasu je pod kontrolou ukrajinských vládních sil. Ani z ruské strany zatím nezazněly jasné informace o tom, v jakých hranicích Moskva nezávislost obou republik uznala.
Putin v pondělí uznal nezávislost takzvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky výnosy, které mají potvrdit obě komory ruského parlamentu. Prezident zároveň již v pondělí večer nařídil armádě, aby v obou separatistických regionech zahájila „mírovou misi“.
Doněcká a Luhanská oblast leží na samém východě Ukrajiny a dohromady mají zhruba 53.000 kilometrů čtverečních, což odpovídá asi 70 procentům rozlohy Česka. Proruští separatisté ovládají přibližně třetinu tohoto území. Zbytek – včetně strategicky významného přístavního města Mariupol – je pod kontrolou ukrajinských vládních sil.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí v úterý také prohlásila, že Moskva je stále připravena k jednání s Washingtonem, rozhodnutí Ruska uznat nezávislost povstaleckých republik prý nemá vliv na jeho připravenost k dialogu. Podle agentury TASS tak reagovala na dotaz, zda poslední kroky Moskvy nějak dopadnou na plánované jednání ministrů zahraničí Ruska a USA.
Stanice CNN v noci na úterý uvedla, že šéf americké diplomacie plánovanou čtvrteční schůzku se svým ruským protějškem zatím nezrušil. Ministři zahraničí obou zemí plánují setkání v některé z evropských zemí, Washington pro účast svého zástupce stanovil podmínku, že Moskva do té doby na sousední zemi nezaútočí. Představitelé americké administrativy CNN řekli, že budou pozorně sledovat další kroky Ruska.