Spor Ukrajiny s Ruskem

Ukrajina žádá NATO o pomoc, stěžuje si na blokádu azovských přístavů

Spor Ukrajiny s Ruskem
Ukrajina žádá NATO o pomoc, stěžuje si na blokádu azovských přístavů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan ve čtvrtek obvinil Rusko, že zavedlo blokádu ukrajinských přístavů v Azovském moři – Mariupolu a Berdjanska. Prezident Petro Porošenko v novinovém rozhovoru vybídl Severoatlantickou alianci, aby do regionu poslala své lodě. „Nevím o tom, že by nyní platila nějaká omezení. Naopak víme o tom, že Kerčský průliv funguje normálně,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov citovaný agenturou Interfax. Nicméně dodal, že občas kvůli špatnému počasí může kerčský přístav, který průliv spravuje, plavbu regulovat.

„Doufáme, že země NATO jsou připraveny vyslat své lodě do Azovského moře, aby zde pomohly Ukrajině zajistit bezpečnost,“ řekl Porošenko německému listu Bild. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj „nechce nic menšího než okupovat Azovské moře“ a „jediná řeč, kterou pochopí, je jednota západního světa“. Podle ukrajinského prezidenta je záhodno se ptát, „co dále udělá Putin, pokud ho nezastavíme“.

Prezident Petro Porošenko v novinovém rozhovoru vybídl Severoatlantickou alianci, aby do regionu poslala své lodě. „Doufáme, že země NATO jsou připraveny vyslat své lodě do Azovského moře, aby zde pomohly Ukrajině zajistit bezpečnost,“ řekl Porošenko německému listu Bild. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj „nechce nic menšího než okupovat Azovské moře“ a „jediná řeč, kterou pochopí, je jednota západního světa“. Podle ukrajinského prezidenta je záhodno se ptát, „co dále udělá Putin, pokud ho nezastavíme“.

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem stoupá od nedělního incidentu u Kerčského průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s jejich posádkami. Při tomto prvním ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

Jablkem sváru je Kerčský průliv mezi Azovským a Černým mořem, přes který Rusové postavilo most na poloostrov Krym, anektovaný Moskvou v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v této oblasti trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Víkendový incident Moskva považuje za provokaci zorganizovanou Kyjevem ve snaze má oživit Porošenkovy šance v prezidentských volbách, vyhlášených na konec března. Rusko hodlá zajaté ukrajinské námořníky soudit za nezákonné překročení ruských hranic.

Arbitrážní soud, který posuzuje spor mezi oběma státy o porušení úmluvy OSN o mořském právu v Černém a Azovském moři a Kerčském průlivu, ukrajinské ministerstvo zahraničí informovalo „o počínání Ruska, které spor značně zhoršilo“, uvedla ve čtvrtek agentura Interfax-Ukrajina. Kyjev si stěžuje na diskriminaci ukrajinských a cizích lodí při plavbě do ukrajinských přístavů.

Echo24, ČTK