Chaplin, Churchill, Bernhard, les

Chaplin, Churchill, Bernhard, les

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Politik a klaun

Winston Churchill a Charles Chaplin se spolu vydají na procházku, ani jeden z nich však neví, kdo je ten druhý. Když zjistí, že oba trpí depresemi, vznikne mezi nimi vzájemně silné pouto. Alespoň v románě současného rakouského spisovatele. Dva věhlasní Angličané se sice osobně znali, leč odpověď na otázku, kde končí realita a začíná fantazie, zná jen autor sám. 

Michael Köhlmeier: Dva pánové na pláži. Pavel Jungmann – Archa, Zlín, 211 str.

Třetí krabička ze Semaforu

Velká porce především písniček a v menší míře mluveného slova z celkem 33 inscenací je obsahem třetího souboru kompaktních disků, na nichž je zachyceno to hlavní, co pro své divadlo vytvořil Jiří Suchý od pádu komunistického režimu. Edice navazuje na kolekce vydané v letech 2011 a 2012: Semafor – léta šedesátá (11 CD) a Semafor – léta 70. a 80. (12 CD). 

Jiří Suchý & Comp.: Semafor – léta 1989–2015. 11 CD. Supraphon 2018. 

Příslib úsvitu

Malý Roman Kacew vyrůstá v meziválečném Polsku na pokraji chudoby. Jeho matka Nina je houževnatá, cílevědomá žena, která chce pro svého syna to nejlepší. Jednou z něj bude dekorovaný voják, francouzský ambasador a slavný spisovatel, říká sousedům. Z jejího syna se postupně stává Romain Gary, muž, jehož knihy se zařadí mezi mistrovská díla francouzské literatury. 

Příslib úsvitu, Francie, drama, životopisný, 131 min.

Večerníčkoví hrdinové

Krteček, skřítek Racochejl, víla Amálka nebo Maková panenka. Tématem první výstavy v nově otevřené Galerii České televize se stala tvorba pro děti od úplných začátků televize až po současný kanál Déčko. Radostnou vzpomínku si na interaktivní výstavě najdou dle pořadatelů i rodiče, babičky a dědečkové.

Výstava Česká televize dětem potrvá v Praze na Kavčích horách do 31. srpna.

Podmanivé kouzlo hor

Pietrův osud přebývá v horách. Tam se do sebe zamilovali jeho rodiče, na výšlapech jej vychovával jeho otec, ve výšinách se seznámil se svým nejlepším kamarádem Brunem a s horami bude pevně svázán i celý jeho dospělý život. Román vycházející jako audiokniha v podání Pavla Baťka je příběhem o podmanivém kouzlu hor i síle přátelství.

Paolo Cognettino: Osm hor. OneHotBook, 7 hodin 34 minut.

Melancholie i euforie

Poslední březnový čtvrtek proběhne festivalový večer v rámci akce Spectaculare, nabízející showcase německého labelu Ki. Ten přináší rozmanitou diskografii hudebníků z celého světa, které spojuje cit pro zvukový detail, melancholii i euforii. Zahraje spolumajitel značky Christian Löffler a jeho poslední objevy loňského roku: projekty Aparde a Fejká.

Akce se koná 29. března v pražské MeetFactory.

Sonda do lepší společnosti

Slavnostní setkání několika přátel u večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života „lepší společnosti“. Román rakouského spisovatele Thomase Bernharda Mýcení posloužil jako předloha inscenace v režii Jana Mikuláška. Někteří Bernhardovi „přátelé“ se v knize poznali natolik, že zažalovali autora za nactiutrhání.

Inscenaci Mýcení uvádí Divadlo Na zábradlí.

Lesní mystika

Prostředí lesa se v moderním umění stává samostatným tématem, záznamem nálad i symbolických významů. Lesní krajina bývá propojena s mystikou a její prostředí poskytuje možnost k rozjímání. Les je krajinou, kterou je možné vnímat zevnitř. Výběr prací ze sbírek GASK přináší téma zpracované autory 19. a 20. století, rozšířené o současnou tvorbu.

Výstava Vnitřek lesa je k vidění v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře do 13. května 2018.

30. března 2018