Petříček se může chystat na šéfování diplomacie. Odmítnutí z Hradu nezaznělo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sociální demokraté se pokusili situaci s neplnohodnotným obsazením ministerstva zahraničí vyřešit tím, že stáhli nominaci Miroslava Pocheho a nominovali jeho někdejšího asistenta Tomáše Petříčka. A tentokrát mají šanci pátého ministra ve vládě získat. Z Hradu totiž nezaznělo odmítnutí jako v případě Pocheho. Prezident Miloš Zeman pouze uvedl, že se s Petříčkem sejde, pokud mu ho premiér Andrej Babiš „přivede“. Pro Česko by politicky nezkušený Petříček v roli ministra zahraničí znamenal, že hlavními aktéry diplomacie zůstanou premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman.
Podle informací deníku Echo24 bylo jméno Tomáše Petříčka až třetí na seznamu zvažovaných kandidátů ČSSD na šéfa diplomacie, které předseda ČSSD Jan Hamáček prezidentovi předložil. Spolu s Petříčkem byl ve hře náměstek ministerstva zahraničí Lukáš Kaucký a kandidát na primátora v Praze za ČSSD Jakub Landovský. Na dotaz, zda má Hamáček angažmá Petříčka se Zemanem předjednané, deníku Echo24 neodpověděl.
Opozice nicméně nominaci Tomáše Petříčka strhala s tím, že je to politicky nezkušený člověk a doposud se vůbec neúčastnil veřejné debaty o jakémkoli zahraničně-politickém tématu. Nikdo tak nezná jeho názory na brexit či migrační politiku EU.
Za ostudu jeho případné jmenování ministrem zahraničí označil exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Případné jmenování bývalého asistenta pana Pocheho ministrem zahraniční je ostuda a znehodnocení tohoto klíčového ministerstva. Všude na světě jsou ministry zahraničních věcí buď důležití politici, nebo vynikající osobnosti. My tu uspokojujeme pouze ctižádost pražské sociální demokracie. Je to ponížení pro českou zahraniční politiku,“ uvedl Karel Schwarzenberg s odkazem na to, že nominace Petříčka je výsledkem snahy vlivné pražské ČSSD udržet si post šéfa diplomacie i přesto, že se jím nestal Poche.
Komentář Lenky Zlámalové k Tomáši Petříčkovi čtěte zde.
Prvního kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho v červnu Zeman odmítl prostřednictvím svého mluvčího ihned, jak jeho jméno mezi kandidáty na ministra Babišovy vlády padlo. Po ohlášení nominace Tomáše Petříčka se jindy horlivý Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček držel zpátky. Sám Zeman také Petříčka nekomentoval. Ve středu, kdy se účastnil jednání vlády, řekl, že o Petříčkovi vůbec nebyla řeč. Petříček přitom na středečním jednání v Hrzánském paláci byl přítomen.
V TV Barrandov Zeman uvedl, že pokud mu kandidáta na ministerský post premiér Babiš přivede, s Petříčkem se sejde. Ale opět se zdržel jakéhokoli hodnocení. Poněkud nejednoznačně v souvislosti s nominací Petříčka zmínil Zeman takzvaný Becketův syndrom, který je spojený s příběhem Tomáše Becketa, lorda kancléře krále Jindřicha II., který ho jmenoval arcibiskupem z Canterbury. Becket se však postavil proti svému panovníkovi a ten ho nechal popravit. Kdo je v tomto případě král a kdo popravený, Zeman neřekl.
Z hlediska premiéra Andreje Babiše je volba Petříčka do vedení ministerstva zahraničí přijatelná. Sociální demokracie totiž nominovala člověka bez politických i diplomatických zkušeností, který nebude ostřílenému premiérovi v pohledu na zahraniční politiku moci příliš oponovat. Hlavním vykonavatelem české zahraniční politiky tak zůstanou premiér Babiš a prezident Zeman.
Šestatřicetiletý Petříček byl Pocheho asistentem, od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou pracoval v Evropském parlamentu. V roce 2017 své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval také na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní. Vede kandidátku ČSSD v Praze 7 v letošních říjnových volbách. Na ministerstvu zahraničí působí v pozici prvního náměstka od začátku srpna. Se sociální demokracií je spjatý už od roku 2002, kdy působil jako vedoucí ústředního sekretariátu Mladých sociálních demokratů.