kulturní tipy

Masaryk, Šalamoun a Saturnin

kulturní tipy
Masaryk, Šalamoun a Saturnin

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Popové hity v retro stylu

Postmodern Jukebox nabízí jedinečné verze moderních pop hitů v retro stylu, v jeho repertoáru nechybějí předělávky skladeb od Beyoncé, The White Stripes, Lorde, Outkast, Miley Cyrus nebo Maroon 5. „Chceme, aby fanoušci zažili něco jako silvestrovskou party, jakou by ve čtyřicátých letech uváděl Frank Sinatra,“ říká zakladatel projektu Scott Bradlee.

Koncert proběhne v pražské Lucerně 3. května.

Touha po věčnosti

Retrospektivní výstava oceňovaného maďarského fotografa a držitele Pulitzerovy ceny Pétera Kornisse je věnována jeho celoživotnímu, zcela unikátnímu projektu zaměřenému na postupnou proměnu tradičního venkova střední Evropy. Venkova maďarského, slovenského, rumunského, českého, polského.

Výstava Touha po věčnosti na Staroměstské radnici potrvá do 28. června.

Legendární sluha

„Nejtrestuhodnější formou roztržitosti je, když se lidé zapomínají radovat ze života.“ Legendární sluha Saturnin ožívá v autorské dramatizaci slavného románu Zdeňka Jirotky z roku 1942. Rodinná komedie plná humoru a živé hudby v režii Adama Doležala ukazuje, jak to vypadá, když se sluha stane de facto pánem svého zaměstnavatele.

Inscenaci Saturnin uvádí Městské divadlo Mladá Boleslav.

Život herečky

Výstava v Moravském zemském muzeu připomíná život herečky, jež patřila k největším talentům své generace. Vlasta Fialová v době studií na konzervatoři vystupovala v menších rolích na scéně nově založeného Svobodného divadla (dnešní Městské divadlo Brno), později získala angažmá v Olomouci, od roku 1950 až do své smrti zůstala věrná brněnskému divadlu.

Výstava je k vidění do 27. května.

TGM Osvoboditel

Životopisný snímek režisérky Věry Chytilové věnovaný T. G. Masarykovi vznikl jako střihový dokument v rekordně krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Obnovená premiéra dokumentu TGM Osvoboditel je uvedena v rámci programu Národního filmového archivu ke kulatým výročím roku 2018 Filmové osmičky.

TGM Osvoboditel, čs., 60 min. Ve vybraných kinech.

Konec druhohor

Úžasný příběh výzkumu katastrofy na konci křídy ještě nikdy nebyl u nás takto podrobně převyprávěn. Nechybějí ani nejnovější poznatky o vymírání tehdejších živočichů, přehled astronomických programů pro bezpečnostní sledování oblohy a plány na možné odvrácení podobné kosmické katastrofy, která by v budoucnu mohla ohrozit i samo lidstvo.

Vladimír Socha: Poslední den druhohor. Vyšehrad, 368 str.

Bořitel hudebních pravidel

Hvězda, co už několik desetiletí boří všechna hudební pravidla. Do Česka se vrací desetinásobný držitel Grammy, jenž objevuje nepopsané hlasové rozsahy, inspiruje celou novou generaci a cappella zpěváků a ovlivňuje beatboxery. Bobby McFerrin se ve své hudbě dotýká všech žánrů i formuje novotvary. 

Bobby McFerrin vystoupí 9. a 10. května v Praze a Ostravě.

Nejoptimističtější román

Slona Šalamouna čeká velká změna. Píše se rok 1551 a po letech strádání v koutě královského paláce v Lisabonu jej panovník Jan III. posílá přes celou Evropu jako velkolepý svatební dar pro svého švagra, rakouského arcivévodu Maximiliána II. Barvité líčení různých krajů a lidských mravů činí z románu zábavnou úvahu nad povahou života.

José Saramago: Putování jednoho slona. Plus, 184 str.

4. května 2018