MMF letos čeká zrychlení růstu světové ekonomiky na 3,9 procenta

MMF letos čeká zrychlení růstu světové ekonomiky na 3,9 procenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Růst světové ekonomiky letos dosáhne 3,9 procenta, tedy nejprudšího tempa od roku 2011. Mírně tak zrychlí z loňských 3,8 procenta. Ve své jarní prognóze to v úterý předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). V příštím roce by se měl hospodářský růst udržet na 3,9 procenta. Odhady fondu na letošní a příští rok tak zůstaly stejné jako v lednové aktualizaci výhledu.

Ekonomický poradce a ředitel výzkumu MMF Maurice Obstfeld nicméně varoval před zhoršujícími se dlouhodobými vyhlídkami světové ekonomiky. Vyspělé země podle něj musejí řešit problémy spojené s pomalým růstem produktivity či se stárnutím populace, zatímco rozvíjející se země závislé na exportu komodit budou muset diverzifikovat své ekonomiky, aby podpořily jejich budoucí růst.

Obstfeld poukázal také na rizika spojená s vysokou úrovní zadlužení, a to ve veřejném i soukromém sektoru. Upozornil rovněž na rostoucí napětí v obchodních vztazích.

„Vyhlídky na obchodní restrikce a odvetná opatření by mohly podkopat důvěru a vykolejit globální růst,“ uvedl Obstfeld. Upozornil, že růst napětí v obchodních vztazích odstartovalo březnové rozhodnutí Spojených států uvalit cla na dovoz oceli a hliníku.

Americký prezident Donald Trump nyní navíc kritizuje Čínu za údajné krádeže amerického duševního vlastnictví a hrozí, že uvalí cla na dovoz čínského zboží za zhruba 150 miliard dolarů (přes tři biliony Kč). Peking již nastínil své plány na odvetná opatření.

Obstfeld v úterý uvedl, že stále existuje prostor k tomu, aby se USA a Čína prostřednictvím rozhovorů vyhnuly obchodní válce. Růst obchodních bariér by podle MMF mohl narušit globální dodavatelské řetězce a zpomalit šíření nových technologií. „Větší protekcionismus by rovněž snížil blahobyt spotřebitelů zdražením spotřebního zboží,“ upozornil fond.

MMF předpokládá, že růst americké ekonomiky v letošním roce zrychlí na 2,9 procenta z loňských 2,3 procenta. V příštím roce však podle fondu růst největší ekonomiky světa zpomalí na 2,7 procenta.

Měnový fond odhady hospodářského růstu v USA na letošní a příští rok zlepšil oproti lednové prognóze o 0,2 procentního bodu. Upozornil, že ekonomiku Spojených států by měla v nejbližších letech podporovat Trumpova daňová reforma.

Fond rovněž zlepšil odhad letošního růstu v eurozóně, a to na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,2 procenta. Hospodářský růst v zemích používajících euro by tak měl mírně zrychlit z loňských 2,3 procenta a dosáhnout nejprudšího tempa od roku 2007. V příštím roce ale MMF očekává v eurozóně pouze dvouprocentní růst.

Hospodářský růst v Číně letos podle fondu zpomalí na 6,6 procenta z loňských 6,9 procenta. Příští rok pak fond počítá s dalším zvolněním tempa růstu hrubého domácího produktu (HDP) Číny, a to na 6,4 procenta.

,

17. dubna 2018