Obědy zdarma zlepší podle Maláčové školní výsledky. Socialismus, odmítá opozice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Oběd ve škole zdarma podle ministryně Jany Maláčové (ČSSD) přispěje k lepším studijním výsledkům. Maláčová tak podpořila návrhy šéfa vlády Andreje Babiše (ANO) a své stranické kolegyně Kateřiny Valachové z uplynulého týdne, aby děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol měli oběd zdarma. Je to socialistické opatření, oponuje část opozice.
„Obědy zdarma je dlouhodobá priorita sociální demokracie. My jsme o tom v minulých letech jednali například v rámci koncepce rodinné politiky, kdy jsme toto opatření chtěli zavést,“ uvedla ministryně. „Všechny děti budou najedené, budou žít zdravě, budou mít zdravou stravu," dodala Jana Maláčová v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Dodala, že lepší stravování dětí povede ke zlepšení jejich studijních výsledků.
Obědy pro děti na základních a středních školách jsou již v současné době částečně dotovány ze státního rozpočtu. Zcela hrazeny jsou obědy tisícům českých dětí prostřednictvím krajů, které na obědy pro sociálně znevýhodněné žáky získávají dotace z evropských fondů. Podle ministryně Maláčové je takové řešení nekoncepční. „Máme několik paralelních programů, které se překrývají a způsobuje to zmatek,“ uvedla ministryně.
Nová sociální dávka, kritizuje opozice
Na potřebě podpory kvalitního stravování dětí ve školách se shodují i zástupci opozice, skeptičtí jsou však k vládními stranami navrhovanému plošnému financování obědů. „Když dáme obědy zdarma, tak na těch 34 korun my všichni z našich daní budeme muset zaplatit těch 34 korun,“ uvedl s odkazem na částečné doplácení obědů v současné době předseda poslanců SPD Radim Fiala. „Jsme zásadně proti, aby z toho vznikla další sociální dávka,“ dodal poslanec.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura pokládá navrhované plošné financování obědů za socialistické opatření. Problémy nízkopříjmových skupin podle něj lze řešit jinými způsoby. „To je věc, kterou velmi úspěšně řeší mnohé obce a města,“ uvedl poslanec.„Velmi často těm školám přispívají samotní rodiče těch bohatších, a ta škola to řeší velmi citlivě, “ dodal Zbyněk Stanjura. „Naším cílem je, aby ty děti jedly. Ale ne tak, že dáme novou dávku všem, i těm, kteří to nepotřebují,“ doplnil Stanjura.
Možnou podporu návrhu naopak již v minulém týdnu deklarovali Piráti. „Poskytnutí plné dotace u školních obědů s sebou nese mnoho žádoucích pozitivních aspektů a rádi bychom se zabývali jejím možným zavedením stejně jako nastavením kontrolních mechanismů a podmínek užití. Školní obědy zdarma vedou tam, kde je kraje přes administrativně složité dotace uplatňují už dnes,“ uvedl Pirátský poslanec Lukáš Bartoň pro deník Echo24 s tím, že bude nejprve nutné spočítat a zvážit finanční náklady možného opatření.
S návrhem přišel v minulém týdnu premiér Andrej Babiš, který se podle svých slov inspiroval v zahraničí. Obědy zdarma dostávají žáci například ve Finsku, žáci na prvním stupni mají obědy zdarma i na Slovensku, více jsme psali zde. Na Babišovy výroky reagovala poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová, která ve sněmovně předložila svůj připravovaný návrh.
Podle Valachové by stát mohl platit obědy dětem nejen na prvním stupni základní školy a v posledním ročníku mateřské školy, jak navrhuje premiér Babiš, bezplatné stravování by se podle ní mělo vztahovat na všechny ročníky mateřských škol. „Tento týden předložila paní poslankyně Valachová svůj pozměňovací návrh, takže pokud to půjde rychle, a vláda k tomu zaujme kladné stanovisko, tak se můžeme bavit například výhledově o roku 2020,“ uvedla v neděli ministryně Maláčová.