volby do EP

V eurovolbách na Slovensku vede vládní Směr-sociální demokracie

volby do EP
V eurovolbách na Slovensku vede vládní Směr-sociální demokracie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ve volbách do Evropského parlamentu na Slovensku získávají zatím nejvíce hlasů vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu (PS/Spolu). Vyplývá to z neoficiálních předběžných výsledků z okrskových komisí. Na třetím místě je protiunijní krajně pravicové uskupení Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

Hlasování, v němž Slováci vybírali 14 europoslanců, se konalo v sobotu. Oficiální konečné výsledky budou zveřejněny po ukončení voleb v celé EU, tedy dnes pozdě večer.

Po sečtení 500 z 5940 volebních okrsků na Slovensku těsně vede Směr-sociální demokracie se ziskem zhruba 19 procent hlasů, koalice Progresivní Slovensko a Spolu zaostává o jedno procento. Třetí Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) má přes 13 procent. Každá z těchto tří stran by si zmíněným výsledkem v europarlamentu mohla zajistit tři křesla, napsal slovenský list Pravda.

Podle deníku SME ve větších městech dominuje Progresivní Slovensko a Spolu, v menších městech naopak Směr-sociální demokracie, případně LSNS. Pro vládní Směr-SD znamená zisk 19 procent hlasů ústup z dřívějších pozic; v eurovolbách před pěti lety strana získala 24 procent, připomněly tiskové agentury.

Do Evropského parlamentu by se ještě se ziskem 11 procent hlasů a dvěma mandáty mělo dostat Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a s 9,6 procenta a stejným počtem mandátů také strana Svoboda a Solidarita (SaS). Naději na jedno místo v europarlamentu mají s necelými sedmi procenty Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO).

Parlamentní politická uskupení Slovenská národní strana (SNS), Jsme rodina a Most-Híd nepřekonaly hranici pěti procent.

Podle odhadů odevzdalo na Slovensku v eurovolbách svůj hlas okolo 20 procent lidí. V minulých volbách do EP, které se konaly před pěti lety, byla volební účast na Slovensku pouhých 13 procent.

,