Hlasování v Poslanecké sněmovně

Odklad vydávání Babiše. Znovu zafungovala hlasovací koalice SPD, ANO a KSČM

Hlasování v Poslanecké sněmovně
Odklad vydávání Babiše. Znovu zafungovala hlasovací koalice SPD, ANO a KSČM

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hlasovací koalice hnutí ANO, komunistů a SPD ve středu prosadila odložení hlasování o vydání premiéra Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. To umožnilo Babišovi vyjednávat se sněmovními stranami, aniž by věděly, zda bude vydán policii k trestnímu stíhání, nebo ne. Odklad také poskytuje čas na možné vyjednávání, aby Babiš v pátek vydán nebyl.

Není to poprvé, co tyto poslanecké kluby postupovaly společně. Poprvé se hlasovací koalice projevila v listopadu při ustavování sněmovny, kdy se rozhodovalo o předsedech výborů a vedení sněmovny. Společnými silami už prosadily do čela dolní komory kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka a komunistu Stanislava Grospiče do čela mandátového a imunitního výboru. Psali jsme o tom ZDE. Opoziční poslanci dokonce tenkrát označili tyto strany za „hlasovací mašinu“. Hnutí ANO, SPD i KSČM opakovaně odmítaly, že by měly nějakou hlasovací koalici dohodnutou.

Návrh Pirátů, aby se sněmovna policejní žádostí o vydání premiéra Babiše a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka zabývala už ve středu, neprošel. Proti byli komunisté a poslanci ANO. Část komunistů a celá SPD se s výjimkou jednoho poslance, jenž hlasoval proti, zdržela. Pro hlasovaly kluby ODS, Pirátů, ČSSD, lidovců a STAN. Z komunistů jediný Jiří Dolejš hlasoval pro dřívější projednání policejní žádosti. Na výsledky hlasování se podívejte ZDE.

Podle opozice je nutné vědět, zda bude premiér vydán, ještě před tím, než začnou vyjednávání k druhému pokusu Andreje Babiše k sestavení vlády. Sněmovna mu totiž v úterý důvěru nevyslovila a vláda tak podá demisi. Piráti například chtěli hlasovat už v úterý ještě před hlasováním o důvěře, ČSSD navrhovala středu. Nakonec se bude rozhodovat až v pátek.

„Jsme přesvědčeni, že je důležité, aby tento bod (vydávání Babiše a Faltýnka – pozn. red.) byl rozhodnut ještě předtím, než se rozeběhne druhé kolo jednání o případném sestavení vlády,“ řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek před středečním jednáním sněmovny. „Není žádný důvod k tomu otálet, doporučení máme,“ řekl ve středu ve sněmovně předseda Pirátů Ivan Bartoš s narážkou na úterní doporučení mandátového a imunitního výboru k vydání obou politiků hnutí ANO. 

Čapí hnízdo - Foto: Jan Zatorsky

Že dojde k hlasování o vydání Babiše až v pátek, tak dává dostatek prostoru pro vyjednávání. Už ve čtvrtek se ANO sešlo se sociálními demokraty a dnes se koná schůzka s SPD. Toto přitom naznačil ve středu ve sněmovně předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Chci věřit, že nešťastnou shodou okolností zazněly ve veřejném prostoru dvě informace, které řekl pan předseda Faltýnek. Obě jsou pravdivé. Ve čtvrtek budeme jednat s SPD a v pátek chceme hlasovat o vydání. (...) Prostě ty informace se spojily. Já si nemyslím, že to tak je. Chci věřit, že tomu tak není,“ řekl Kalousek. Zmínil i „podezření některých škarohlídů, že budete celý čtvrtek licitovat o cenu za nevydání,..“.

Doposud se zástupci všech parlamentních stran vyjadřují tak, že obviněného premiéra Babiše v pátek vydají. Jednání a hlasování poslanců SPD v mandátovém a imunitním výboru ale naznačují možný opak. V minulých týdnech výbor díky hlasům SPD a ANO vyhověl Babišovi, aby mohl odložit svou výpověď před výborem. Společně s ANO také poslanci SPD pozvali na jednání výboru exdetektiva a nepravomocně odsouzeného Jiřího Komárka. Ten nakonec na výboru nevystoupil poté, co nebyl ministrem vnitra Lubomírem Metnarem zproštěn mlčenlivosti.

Policie žádá o vydání obou politiků ANO, protože je podezřívá z podvodu v záležitosti padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo. Babiš i Faltýnek to odmítají, kauzu považují za účelovou.

Přednost před projednáním policejní žádosti dostal návrhy předsedy SPD Tomia Okamury na projednání návrhu na změnu azylové politiky Evropské unie. Okamurův návrh prošel díky hlasům SPD, ANO, KSČM a tentokrát i části sociálních demokratů, poslance za ODS Václava Klause a poslanců TOP 09 Dominika Feriho a Františka Váchy.