Přijetí velvyslanců na Hradě

Zeman obhajoval misi v Afghánistánu, oznámil schůzku ústavních činitelů

Přijetí velvyslanců na Hradě
Zeman obhajoval misi v Afghánistánu, oznámil schůzku ústavních činitelů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman obhajoval ve svém projevu před velvyslanci účast českých vojáků v Afghánistánu. U Kábulu se podle něj bojuje za Prahu, případný odchod by pokládal za zbabělost. Zeman rovněž na Pražském hradě oznámil, že svolal schůzku českých ústavních představitelů k zahraniční politice. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka se setkání uskuteční 12. září.

Zástupci vlády, Hradu, Parlamentu a ministerstev obrany a zahraničních věcí se pravidelně scházeli během prvního působení Zemana na Pražském hradě. Po letošních prezidentských volbách půjde o první jejich setkání. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) obnovení konceptu schůzek přivítal. „Ukázalo se, že tento formát je velmi užitečný,“ poznamenal.

„Mohu říci, že u Kábulu se bojuje za Prahu, a že je to v hlubokém národním zájmu České republiky,“ prohlásil prezident. Zdůraznil, že mise v Afghánistánu je podle něj nejdůležitější zahraniční operace, které se čeští vojáci účastní. Souhlasí prý i s jejím rozšířením, stejně tak podporuje misi v Golanských výšinách (Strategická náhorní plošina mezi Sýrií a Izraelem). „V té akci Resolute Support bojuje více než třicet zemí, odejít z tohoto společenství by dokázal jenom srab,“ dodal Zeman.

Pokud by se z Afghánistánu stáhly alianční jednotky, hrozí podle Zemana, že zem ovládne hnuti Tálibán a bude z ní plánovat teroristické akce. V projevu mimo jiné odmítl, že by existovaly rozdíly v zahraniční politice mezi vládou a jím.

Zeman v projevu zmínil také své tradiční téma – zrušení protiruských sankcí. Český prezident je jejich dlouhodobým kritikem. Dnes prohlásil, že stejný názor zaznívá z Itálie, Rakouska, Maďarska i Slovenska. Zeman proto chce, aby rozhodnutí o dalším prodloužení sankcí Evropská rada udělala až po diskusi, a ne takzvanou tichou procedurou. Na jednáních Evropské rady Českou republiku zastupuje předseda vlády Andrej Babiš.

Z ekonomických témat Zeman zmínil ještě dohodu USA a Evropské unie o volném obchodu. „Pokud se realizuje, bude to výhodné pro obě strany,“ řekl prezident. Varoval však, že Českou republiku by mohla zasáhnout obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Na závěr se Miloš Zeman opřel do novinářů, kvůli kritice velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi. „Inteligence novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ uzavřel prezident projev. Zemanem zmiňovaný nelétavý pták (jehož odborné jméno je dronte mauricijský) však žil na ostrově Mauricius.

Setkání prezidenta s velvyslanci je tradiční součástí jejich každoroční porady. Loni Zeman před ambasadory vystoupil s projevem, během kterého je vyzýval, aby se zaměřili na ekonomickou diplomacii. Ekonomická diplomacie se má podle Zemana projevovat pomocí českým exportérům, aby se prosadili na zahraničních trzích, a podporou toho, aby případný přebytečný kapitál ze zahraničí směřoval do Česka.

, , mk