Katastrofa v Alpách

Ve vraku ‚Tety Ju‘ zahynulo 20 lidí. Pád letadla ve Švýcarsku

Ju-52 nad alpskými velikány -

Foto: Ju-Air

Katastrofa v Alpách
Ve vraku ‚Tety Ju‘ zahynulo 20 lidí. Pád letadla ve Švýcarsku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Všech 20 lidí zemřelo při sobotní nehodě letadla, které se zřítilo při vyhlídkovém letu nad Alpami v kantonu Graubünden. Šlo o stroj Junkers Ju-52 z roku 1939, uvedla v noci na neděli firma Ju-Air specializovaná na vyhlídkové lety. V tomto stroji bylo podle ní místo pro 17 cestujících a tři členy posádky. Informaci o úmrtí všech lidí na palubě potvrdila švýcarská policie.

Kantonální policie v Graubündenu oznámila zřícení letadla, jemuž se přezdívalo Teta Ju, na západní straně hory Piz Segnas, zhruba ve výšce 2540 metrů.

Firma Ju-Air je spolek přátel švýcarského vojenského letectva, který od něj roku 1981 převzal tři vyřazené stroje. Nyní si je zájemci často rezervují pro vyhlídkové lety nad Alpami. Letadla startují z vojenského letiště Dübendorf.

Jak napsal švýcarský list list SonntagsBlick, zřícený stroj hrál i ve dvou hollywoodských filmech. První, z roku 1968, se jmenuje „Agenti umírají pomalu“. Jeho protagonisty jsou Clint Eastwood a Richard Burton. Druhý snímek se jmenuje Operace Valkýra a byl natočen roku 2008 na téma Stauffenbergova atentátu na Hitlera. Hlavní roli ztvárnil Tom Cruise. 

Havárie v Graubündenu je druhým sobotním leteckým neštěstím ve Švýcarsku. Už dopoledne zahynula místní čtyřčlenná rodina při nehodě malého letadla v kantonu Nidwalden. Stroj, který mířil do Francie, se zřítil do lesního porostu, jenž začal hořet. Záchranáři tak mohli k místu neštěstí až po uhašení požáru.

Echo24, ČTK, red

5. srpna 2018