„Evropa bude klimaticky neutrální a digitální.“ Zeman podepsal prohlášení o vizi EU
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná. Médiím ho poskytl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Publikujeme jej celý na závěr textu.
Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. „Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce,“ uvedli. Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. „Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit,“ uvedli představitelé EU.
Výzvy, kterým Evropané čelí, jsou podle nich rozmanité. „Od řešení klimatické krize a vytváření zelených ekonomik, a to při souběžném vyvažování rostoucí soutěživosti mezi globálními aktéry, až po úsilí o digitální transformaci našich společností. Budeme muset vyvinout nové způsoby a nová řešení,“ poznamenali.
Uvádějí dále, že i když se může někdy EU jevit jako nedostatečně vybavená, aby dokázala čelit mnoha výzvám jako například hospodářské a finanční krizi, nastavení migračního systému nebo pandemii, jsou si vědomi, že by pro každého bylo mnohem těžší, kdyby byl sám.
„Potřebujeme silnou a efektivní Evropskou unii, Evropskou unii, která bude světovým lídrem v přechodu na udržitelný, klimaticky neutrální a digitálně podporovaný rozvoj. Potřebujeme Evropskou unii, se kterou se všichni dokážeme ztotožnit, jistí si vědomím, že jsme udělali maximum pro prospěch budoucích generací,“ uvedli. Konference o budoucnosti Evropy označili za příležitost otevřeně hovořit o Evropské unii a naslouchat občanům, zejména mladým lidem.
Unijní instituce již v polovině dubna na konferenci o budoucnosti Evropy spustili internetový portál, kam lidé mohou psát podněty k zásadním tématům a sdílet své představy o fungování unie. Z digitální výměny názorů i navazující série veřejných diskusí chtějí politici příští rok čerpat podněty při rozhodování o budoucích prioritách.
Společné prohlášení prezidentů států Evropské unie
Promluvme si o Evropě
Při příležitosti Dne Evropy bychom rádi vyjádřili přání všeho nejlepšího všem evropským občanům.
Letošní Den Evropy je svým způsobem zvláštní. Již druhým rokem ho totiž oslavujeme za náročných okolností pandemie COVID-19. Soucítíme se všemi, kteří kvůli tomu trpěli.
Letošní Den Evropy je také unikátní, protože představuje zahájení Konference o budoucnosti Evropy. Vyzýváme všechny občany EU, aby využili této jedinečné příležitosti k formování naší společné budoucnosti.
Okolnosti diskuse o budoucnosti Evropy se velmi liší od situace v předchozích letech. Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie COVID-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce. Otevřela otázky ohledně způsobu, jakým žijeme naše životy. Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit.
Výzvy, kterým jako Evropané čelíme, jsou rozmanité: od řešení klimatické krize a vytváření zelených ekonomik, a to při souběžném vyvažování rostoucí soutěživosti mezi globálními aktéry, až po úsilí o digitální transformaci našich společností. Budeme muset vyvinout nové způsoby a nová řešení. V demokracii spočívá síla v zapojení mnoha hlasů našich společností do hledání nejlepší cesty vpřed. Čím více lidí se účastní široké a otevřené diskuse, tím lépe pro naši unii.
Evropský projekt nemá v historii obdoby. Je to 70 let od podpisu Smlouvy o založení Evropského společenství uhlí a oceli a 64 od vzniku Evropského společenství v Římě. V dané době evropští představitelé našli způsob, jak sjednotit válkou zničenou Evropu. Před třiceti lety se východ a západ Evropy začaly těsněji propojovat. Velmi odlišné země se spojily a vytvořily Evropskou unii. Každá země má své vlastní historické zkušenosti a břemena minulosti, kterými se zabývá jak sama, tak i ve vztazích s ostatními zeměmi.
Evropský projekt je projektem míru a usmíření. Bylo tomu tak od jeho počátku a zůstává tomu tak i dnes. Obhajujeme společnou strategickou vizi pro Evropu, Evropu, která je ucelená, svobodná, jednotná a mírová.
Všechny základní principy evropské integrace jsou i dnes nesmírně důležité: svoboda, rovnost, dodržování lidských práv, právní stát a svoboda projevu, solidarita, demokracie a loajalita mezi členskými státy. Jak můžeme společně zajistit, aby tyto základní principy evropské integrace zůstaly relevantní i do budoucna?
Přestože se Evropská unie může někdy jevit jako nedostatečně vybavená, aby dokázala čelit mnoha výzvám, které za poslední desetiletí vyvstaly – od hospodářské a finanční krize, po úsilí o nastavení spravedlivého a rovného migračního systému EU a pokračující pandemii –jsme si vědomi, že by bylo pro každého z nás mnohem těžší, kdybychom byli sami. Jak můžeme nejlépe posílit evropskou spolupráci a solidaritu a zajistit, abychom se dostali ze zdravotní krize způsobem, který nás učiní odolnějšími vůči budoucím výzvám?
Potřebujeme silnou a efektivní Evropskou unii, Evropskou unii, která bude světovým lídrem v přechodu na udržitelný, klimaticky neutrální a digitálně podporovaný rozvoj. Potřebujeme Evropskou unii, se kterou se všichni dokážeme ztotožnit, jistí si vědomím, že jsme udělali maximum pro prospěch budoucích generací. Společně toho můžeme dosáhnout.
Konference o budoucnosti Evropy bude příležitostí otevřeně hovořit o Evropské unii a naslouchat našim občanům, zejména mladým lidem. Vytváří prostor pro dialog, rozhovory a diskuse o tom, co od EU očekáváme a k čemu můžeme přispět již dnes.
Musíme myslet na naši společnou budoucnost. Z toho důvodu vás zveme, abyste se zapojili do diskuse a společně pomohli najít cestu vpřed.
Miloš Zeman
prezident České republiky
Alexander Van der Bellen
prezident Rakouské republiky
Rumen Radev
prezident Bulharské republiky
Zoran Milanović
prezident Chorvatské republiky
Nicos Anastasiades
prezident Kyperské republiky
Kersti Kaljulaidová
prezidentka Estonské republiky
Sauli Niinistö
prezident Finské republiky
Emmanuel Macron
prezident Francouzské republiky
Frank-Walter Steinmeier
prezident Spolkové republiky Německo
Katerina Sakellaropulosová
prezidentka Řecké republiky
János Áder
prezident Maďarska
Michael Higgins
prezident Irska
Sergio Mattarella
prezident Italské republiky
Egils Levits
prezident Lotyšské republiky
Gitanas Nauséda
prezident Litevské republiky
George Vella
prezident Maltské republiky
Andrzej Duda
prezident Polské republiky
Marcelo Rebelo de Sousa
prezident Portugalské republiky
Klaus Iohannis
prezident Rumunska
Zuzana Čaputová
prezidentka Slovenské republiky
Borut Pahor
prezident Slovinské republiky