Ekonomika začne v příštím roce brzdit. Mzdy ale nadále porostou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Růst české ekonomiky by měl příští rok zpomalit na 3,3 procenta z letošních očekávaných 4,4 procenta. Zároveň díky posilování koruny klesne průměrná inflace na 2,3 z letošních 2,5 procenta. Zároveň ještě mírně klesne nezaměstnanost a mzdy si udrží vysoké tempo růstu. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.
„V roce 2018 lze očekávat zpomalení hospodářského růstu kvůli nižšímu růstu poptávky v zahraničí a dopadu silnějšího devizového kurzu a vyšších úrokových sazeb. Toto zvolnění ovšem nebude dostatečné k tomu, aby zmírnilo tlak na trhu práce,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Podle analytika ČSOB Petra Dufka začíná už ekonomika kvůli nízké nezaměstnanosti a nedostatku pracovníků narážet na kapacitní limity. „Nyní sice silně roste, už v roce 2018 ale začne postupně zpomalovat,“ uvedl.
Hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek upozornil, že ve srovnání s letoškem rostou pro vývoj ekonomiky v příštím roce rizika. „Za nejvážnější považujeme zpomalení poptávky po autech v Evropě, kde trh roste nepřetržitě už čtyři roky. Export odvětví dopravních prostředků přitom tvoří třetinu celkového exportu české ekonomiky,“ uvedl.
Inflace by podle Marka měla dočasně klesnout pod dvouprocentní cíl ČNB. „Na jedné straně sice jsou sílící mzdové tlaky a domácí poptávky, na straně druhé by měl převážit dopad posilujícího kurzu koruny,“ dodal. Sílící kurz snižuje ceny dováženého zboží. Zároveň z inflace podle Marka vypadne efekt jednorázového zvýšení cen v restauracích kvůli zavedení EET.
Silnější kurz podle Marka bude zpřísňovat měnové podmínky, ale ne dostatečně. Proto ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Základní úroková sazby by tak měla být na konci příštího roku 1,75 procenta. Aktuálně je 0,5 procenta.
Podle materiálu MF by letos i příští rok měl být růst objemu platů a mezd těsně pod hranicí osmi procent. „Na dynamiku mezd a platů bude kromě zvyšování minimální a zaručené mzdy příznivě působit také navyšování platů v sektoru vládních institucí a rostoucí nedostatek pracovní síly,“ uvedlo MF.
Ke shrnutí vývoje ekonomiky v letošním roce Sobíšek řekl, že vše, co mohlo v české ekonomice letos vyjít, vyšlo. „Rostly všechny složky poptávky, investice ve všech skupinách, hrubá přidaná hodnota všech odvětví a soukromá spotřeba všech skupin zboží a služeb. Nakonec se patrně zvedla nad loňskou úroveň i stavební produkce, se kterou to v první půlce roku vypadalo nahnutě,“ uvedl.