skandál kolem křestu knihy

Knihu Grebeníčka o církevních restitucích pokřtil ministr kultury Staněk. Ostuda, míní nejen lidovci

skandál kolem křestu knihy
Knihu Grebeníčka o církevních restitucích pokřtil ministr kultury Staněk. Ostuda, míní nejen lidovci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) si vysloužil nemalou vlnu kritiky poté, co těsně před Vánoci přišel pokřtít novou knihu bývalého šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka, iformoval server iDnes.cz. Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v reakci na Staňkovu účast na křtu napsal, že se za něj stydí. V publikaci Ve znamení kříže, která se věnuje církevním restitucím, Grebeníček tvrdí, že „víra přebila rozum, poslušnost nahradila vědění a podřazenost upozadila svobodu.“

„Jsme téměř bezmocnými svědky toho, jak se církev stává součástí rozsáhlého vlastnického převratu, který v České republice stále ještě probíhá,“ napsal ve své knize.

Na křest přišla komunistická europoslankyně Kateřina Konečná či ústavní právník Václav Pavlíček. Grebeníčkovu knihu ale překvapivě pokřtil ministr kultury z ČSSD Antonín Staněk, za což se dočkal nemalé vlny kritiky ze strany lidovců i uživatelů na sociálních sítích.

Exministr kultury Daniel Herman dodal, že se za Staňka stydí. „Tím, že tzv. ‚pokřtil‘ Grebeníčkovu knihu o církevních restitucích, překročil všechny meze. Je mi líto, že v Nostickém paláci zasedl člověk, který neváhá aktivně podporovat komunistické lži. Jak hluboko jsme klesli!“ napsal Herman na twitteru. „Zeman děkuje Filipovi, Staněk Grebeníčkovi. Kdy poděkují Semelové za to, že obhajuje vraždu M. Horákové?“ pokračoval v dalším příspěvku.

Obdobně ostře se vyjádřil i jeho lidovecký kolega Marian Jurečka. „Že mu tuhle žumpu “křtí” ministr kultury za ČSSD to už ani nemá smysl komentovat.“

Zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Téma církevních restitucí rozděluje českou společnost dlouhé roky. Zákon o vyrovnání se s církvemi těžce prosadila vláda Petra Nečase v roce 2012. Již tehdy proti němu vystupovali především představitelé ČSSD a KSČM. Když se sociální demokraté dostali v roce 2013 k moci, byla jakákoliv revize restitucí neproveditelná kvůli vládní účasti KDU-ČSL. Čas nastal až teď, kdy jsou lidovci v opozici a vládu drží komunistické hlasy.

, vt

26. prosince 2018