Vondra viní Německo za energetickou krizi. Je nutné říct jim to narovinu, tvrdí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Místopředseda strany ODS a europoslanec Alexandr Vondra považuje za hlavní viníky energetické krize Vladimira Putina a německou energetickou politiku, která odstavila jaderné elektrárny a špatně načasovala dekarbonizaci. Podle Vondry je nutné to Německu zřetelně opakovat. Europoslanec to uvedl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima New. Druhý host Partie, Radek Vondráček (ANO), viní z energetické krize současnou vládu premiéra Petra Fialy.
„Kdybych měl hledat viníky, tak první je Vladimir Putin, za druhé se na tom podepsala německá energetická politika. Je potřeba to Němcům říkat. Odstavili jaderné elektrárny a strčili Putinovi hlavu do oprátky se závislostí s plynem. S dekarbonizací začali ve špatné době,“ pronesl Vondra.
„Němcům je to nutné říci narovinu, oni to reflektují, nyní se omlouvají, ale musíme s nimi pohnout. Když nebudeme řešit příčiny, tak to na důsledcích nespravíme, státní rozpočet na to nemá,“ řekl Vondra. „My Němce potřebujeme, je to jediná cesta, jak sem dostat ropu a plyn, a oni občas potřebují nás kvůli elektřině," řekl Vondra. Útěk od jaderné energie byla ale obrovská chyba,“ dodal.
Vondráček: Zaspali jsem, poplatníci to zaplatí dvakrát
Další host Partie Terezie Tománkové, Radek Vondráček viní se současné energetické krize českou vládu, která nereagovala dostatečně rychle. „Zaspali jsme a bude nás to stát miliardy. Daňový poplatník to zaplatí dvakrát,“ uvedl. Podle Vondráčka je model řešení energetické krize v České republice „extra špatný“ a je potřeba to řešit legislativou, změnou zákonů, zastropováním cen. „Evropská komise uvolnila ruce členským státům už v březnu, ale tahle vláda nic neudělala,“ dodal.
Podle Vondry vláda zasáhla včas. „Nemělo cenu zastropovávat na jaře, stejně by nás to dostihlo. Důvod zastropování byl až kolaps, ke kterému došlo. Podle mě vláda zareagovala včas, abychom byli schopni řešit následující topnou sezónu pro odběratele a maloobchodníky,“ uvedl Vondra.